Przeniesienie kredytu hipotecznego – to musisz wiedzieć

nieruchomosc

Przeniesienie zobowiązania finansowego do innego banku określamy również refinansowaniem kredytu. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy kredytobiorca ma możliwość przeniesienia swojego zadłużenia do innej instytucji. Z jakich powodów klienci przenoszą kredyty mieszkaniowe i czy jest to opłacalna operacja? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu. 

Przeniesienie kredytu hipotecznego – zasady

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Tłumacząc w uproszczony i ogólny sposób, refinansowanie kredytu jest to przeniesienie zobowiązania finansowego do innego, nowego banku, który zostaje właścicielem wierzytelności. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Wszyscy klienci, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy wypłacony w całości i zapłacili już minimum jedną ratę kapitałowo-odsetkową, mający aktualnie udokumentowaną zdolność kredytową, jak najbardziej mają prawo do skorzystania z procedury przeniesienia kredytu. Bądźmy świadomi jednak podstawowego ograniczenia, a mianowicie kredyty, których  saldo zadłużenia przekroczy 90% aktualnej wartości nieruchomości nie mają szans na refinansowanie. Takie przypadki mogą mieć miejsce w szczególności przy kredytach w walucie obcej. Tu saldo kredytu przeliczone po bieżącym kursie waluty może w skrajnych przypadkach być nawet wyższe niż aktualna wartość nieruchomości.

Przeniesienie kredytu – czy to się opłaca?

Trudno tutaj o uniwersalne porady, ile kredytobiorców, tyle różnych przypadków. Taka strategia ma sens, jeżeli w momencie podpisywania przez nas umowy kredytowej marża kredytu (część oprocentowania, która nie zmieni się przez cały okres spłaty kredytu) jest wyższa niż marże aktualnie obowiązujące czyli 1,6 % -2,5 %. W przypadku, gdy aktualna marża jest niższa od tej z czasów zaciągania kredytu o przynajmniej jeden punkt procentowy, refinansowanie kredytu może przynieść nam spore oszczędności. Na przykład przy kwocie kredytu 200 ooo zł i 20 letnim okresie pozostałym do spłaty kredytu, taka obniżka dałaby oszczędności w spłacanych przez nas do banku odsetkach na poziomie ponad 25 000 zł. Natomiast jeśli sytuacja rynkowa nie jest korzystna, lepiej wstrzymać się z podjęciem decyzji o refinansowaniu.

Na co powinniśmy uważać? Koszty związane z refinansowaniem

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Mimo iż symulacja kredytu w nowym banku wskazuje na niższe raty i na obniżenie spłacanych odsetek, ostatecznie może się okazać, że refinansowanie długu wcale nie przyniesie nam zysków. Dlaczego? Ze względu na koszty dodatkowe związane z procedurą przeniesienia, o których część kredytobiorców zupełnie zapomina lub których po prostu nie jest świadoma. Do lipca 2017 roku, kiedy w życie weszła nowa ustawa o kredycie hipotecznym, większość banków miała zapisy w umowie, że za całkowitą wcześniejszą spłatę kredytu będzie pobierać prowizje nawet w wysokości do 2 %. Dodatkowo trzeba pamiętać o kosztach związanych z przeniesieniem hipoteki.W nowym kredycie mogą też pojawić się kwestie jakiś dodatkowych ubezpieczeń lub innych płatnych produktów Również za przystąpienie do kredytu w nowym banku może zostać naliczona prowizja.

Aktualna zaostrzona polityka kredytowa niestety nie sprzyja refinansowaniu zobowiązań finansowych. Pamiętajmy, że w przypadku gdy uważamy, że nasz kredyt w porównaniu do aktualnych ofert jest dużo mniej korzystny, zawsze możemy podjąć z naszym bankiem próbę negocjacji długu, a dopiero później rozważyć inne opcje. Jedno jest pewne, decyzja o przeniesieniu kredytu hipotecznego powinna zostać podjęta na podstawie dokładnej analizy swojej sytuacji, dosłownie z kalkulatorem w ręku.

I tu na pewno bardzo pomocny będzie doświadczony ekspert finansowy, który w precyzyjny sposób przeliczy opłacalność takiej transakcji.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top