Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Przedsiębiorca na ryczałcie musi uważać na wypadki!

Opublikowano: 12-11-2015 ubezpieczenie samochodowe komunikacyjne

Przedsiębiorcy uznaliby zdarzenia drogowe tj. stłuczki bądź wypadki za nieistotne z punktu widzenia wysokości podatku. W rzeczywistości udział w stłuczce może przełożyć się na wyższy podatek pod warunkiem, iż właściciel działalności gospodarczej dokonał wyboru podatku zryczałtowanego. Naprawa auta należącego do przedsiębiorstwa będzie wiązała się z wypłatą odszkodowania, które z kolei będzie odpowiedzialne za zwiększenie przychodu wliczanego do opodatkowania firmy.

Istotną zaletą podatku zryczałtowanego z punktu widzenia przedsiębiorców jest jego prostota, a zarazem atrakcyjna stawka opodatkowania. Eksperci wskazują także pewne wady, które wiążą się z konstrukcją podatku zryczałtowanego. Notując wzrost przychodów przedsiębiorca musi zwyczajnie uwzględnić uregulowanie wyższego podatku, który trafi na konto Urzędu Skarbowego. W skrajnych przypadkach wzrost przychodów może zagwarantować wypłata odszkodowania np. z tytułu wcześniej wspomnianej stłuczki.

Miałeś stłuczkę? Zapłacisz większy podatek!

Niedawno Izba Skarbowa w Katowicach otrzymała pytanie od przedsiębiorcy, który otrzymał odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której polisę posiadał kierowca będący sprawcą kolizji. Samochód był wykorzystywany przez właściciela firmy jako auto służbowe, a samo przedsiębiorstwo opłacało zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Pojazdowi za wypłaconą kwotę nie udało się przywrócić całkowitej sprawności, co sprawiło, iż przedsiębiorca musiał dofinansować naprawę z własnej kieszeni. Wydawałoby się, że interpretacja całej sytuacji może być tylko jedna, bowiem odszkodowanie nie może być zinterpretowane jako przychód, co ma uzasadnienie w okolicznościach, które nie doprowadziły do wzbogacenia się przedsiębiorcy.

Okazuje się, iż w takiej sytuacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odrzucił stanowisko podatnika przedstawione w interpretacji podatkowej. Dyrektor posłużył się wykładnią z 29 kwietnia 2015 roku, która traktuje o tym, iż odszkodowanie od szkody powstałej na składniku majątku związanego z działalnością gospodarczą stanowi przychód.

Otrzymałeś odszkodowanie na auto firmowe. Uwzględnisz przychód, ale nie koszty.

Powyższą kwestię precyzuje ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, która zalicza do opodatkowania odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochód wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, który uległ kolizji lub wypadkowi, czego skutkiem była wypłata odszkodowania musi być uwzględniony przez przedsiębiorcę jako część przychodu, który będzie opodatkowany.

Żadnego kłopotu w tym zakresie nie mają właściciele działalności gospodarczych, którzy wybrali opodatkowanie od dochodu bez znaczenia czy podatnicy preferowali stawkę liniową bądź zasady ogólne. Koszt naprawy samochodu pozostaje równoważny z przychodem uzyskanym na podstawie wypłaconego odszkodowania. Opodatkowanie od dochodu pozwala uzyskać zerowy dochód lub wygenerowanie straty na przeprowadzeniu takiej operacji, co jest z punktu widzenia właściciela firmy niezwykle korzystne.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 5.0/5 (liczba glosow: 1)
Przedsiębiorca na ryczałcie musi uważać na wypadki!, Przedsiębiorca na ryczałcie musi uważać na wypadki!, 5.0 out of 5 based on 1 rating Przedsiębiorca na ryczałcie musi uważać na wypadki!
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *