Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Przedawnienie roszczeń, co oznacza dla frankowców?

News Opublikowano: 24-02-2017

Największą popularnością kredyty hipoteczne powiązane z kursem franka szwajcarskiego cieszyły się w 2008 roku. To właśnie wówczas podpisano najwięcej umów. Niedługo więc minie 10 lat od tego czasu. Co to oznacza dla frankowców? Eksperci finansowi zaznaczają, że jest to ostatni dzwonek by zakwestionować w sądach ważność umów.

Wszyscy kredytobiorcy z uwagą obserwują dyskusję na temat możliwych dla nich konsekwencji 10 – letniego terminu od podpisania umowy. Przed dylematem zostali postawieni Ci frankowcy, którzy w swoich umowach dostrzegli zapisy zakwestionowane jako abuzywne. W związku z powyższym większość prawników zachęca, aby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do próby ugodowego przerwania biegu ewentualnego przedawnienia.

Czego może dotyczyć przedawnienie?

Dotychczasowe zapisy jednoznacznie wskazują, że wszelkie umowy frankowe przedawniają się w ciągu 10 lat od daty podpisania umowy. Przedawnienie dotyczy jednak wyłącznie roszczeń majątkowych. Natomiast roszczenie o unieważnienie umowy samo w sobie do takich roszczeń nie należy, co oznacza, że nie obowiązuje go termin 10 – letni.

Jeżeli przed sądem zostanie więc unieważniona umowa z 2005 roku wówczas kredytobiorca powinien pamiętać, że nie odzyska on od banku rat i innych opłat „okołokredytowych” zapłaconych w roku 2005, 2006 i częściowo w 2007.

Kredytobiorca chcący więc skorzystać z okresu 10- letniego powinien zawezwać bank do próby ugodowej ewentualnie wszcząć procedurę reklamacyjną zgodnie art. 36 ustawy z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich.

Czy po 10 latach kredytobiorcy nie będą mieli możliwości wejścia w spór z bankiem?

Należy pamiętać, że w przypadku wygranej przed sądem w najgorszym wypadku zostaną oddalone wyłącznie te roszczenia majątkowe, które powstały z tytułu zapłat za okres dalszy niż 10 lat od dnia przerwania przez nich biegu przedawnienia.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *