Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne NFZ często narzekają na bardzo długie kolejki do specjalistów. W przypadkach, gdy potrzebna jest natychmiastowa konsultacja medyczna klienci korzystają z prywatnych wizyt, za co muszą słono zapłacić. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala w zamian za opłacanie miesięcznych składek szybciej skorzystać z pomocy lekarzy specjalistów oraz dostępu do wielu badań laboratoryjnych i diagnostycznych.
Spis treści
Ubezpieczenie prywatne uzupełnieniem NFZ


Decydując się na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej należy pamiętać, że nie ma możliwości rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez NFZ, który finansowany jest z naszego wynagrodzenia. Prywatny pakiet medyczny jest odpłatnym uzupełnieniem usług Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dla każdego?
Wydawałoby się, że z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może skorzystać każdy. W praktyce jednak ubezpieczyciel ocenia stan zdrowia i wiek danego klienta. Na tej podstawie ustalane jest ryzyko i ustalana jest wysokość ubezpieczenia. Zdarza się czasem, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia udzielenia ubezpieczenia. Dzieje się tak w przypadku osób przewlekle chorych, którzy potrzebują częstych wizyt u specjalistów oraz licznych badań. Osoby, które chorowały na nowotwór lub były w niedalekiej przeszłości hospitalizowane także mają mniejsze szanse na skorzystania z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczyciel rozpatruje każdy złożony wniosek o ubezpieczenie indywidualnie i zatwierdza go bądź odrzuca.
Czym kierować się wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne?


Najważniejszą sprawą pozostaje dokładne przeczytanie podpisywanej umowy. Warto podkreślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe często w umowach zawierają listę wyłączeń odpowiedzialności. Zawierają tam listę usług, których kosztów nie pokrywają. Żaden z ubezpieczycieli nie pokrywa kosztów związanych z leczeniem niepłodności, zatruciem alkoholowym, zmianami płci bądź leczeniem wad wrodzonych. Możemy się spotkać także z wprowadzaniem okresów karencji. Oznacza to okres przez jaki ubezpieczony nie może skorzystać z prywatnego pakietu medycznego, pomimo opłacania składki. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe często wprowadzają limit na korzystanie z konkretnych usług. Limitem nierzadko objęte są drogie badania (np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa), a także wizyty domowe.
Dlaczego istnieją ograniczenia ze strony ubezpieczycieli?
Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się w ten sposób przed nieuczciwymi klientami. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego, z którego w każdym momencie może zrezygnować ubezpieczony. Ubezpieczyciele obawiają się klientów, którzy zechcą wykorzystać możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia tylko dlatego, aby skorzystać z bardzo kosztownych badań czy usług, aby potem wymówić umowę na ubezpieczenie.
Wyższa składka – więcej możliwości


Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możemy wybrać pakiet, który obejmuje mniej świadczeń. Pakiet na podstawowe usługi będzie tańszy. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość korzystania w większego zakresu usług czy szpitali powinniśmy zdecydować się na bardziej obszerny, a zarazem droższy pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.