Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Program Mieszkanie Plus coraz bliżej

News Opublikowano: 27-09-2016
mieszkanie

Na najbliższy wtorek zaplanowane jest spotkanie rządu w sprawie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Narodowego Programu Mieszkaniowego”, znanego wszystkim pod nazwą „Mieszkanie Plus. Jest to program, który ma na celu wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach a także indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum.

Założenia programu Mieszkanie Plus

Zgodnie z zapowiedzią rządu „Narodowy Program Mieszkaniowy” ma być kompleksowym dokumentem, który określi główne kierunki przyszłej polityki mieszkaniowej Polski w perspektywie średniookresowej. Ma on regulować nie tylko strefy regulacyjne ale także finansowe i zawierać rozwiązania instytucjonalne i proceduralne. Został on zgłoszony jako jeden z projektów strategicznych, które realizują Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Program Mieszkanie Plus zakłada przede wszystkim powołanie Narodowego Operatora Mieszkaniowego, który to przy wykorzystaniu zasobu gruntów publicznych m.in. gruntów Skarbu Państwa, będzie budował mieszkania dedykowane dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma on także zająć się kwestią dostępu do mieszkań, który to ma zostać ułatwiony. Na podstawie zgłoszenia z odpowiednimi dokumentami, m.in. PIT, potencjalny najemca będzie otrzymywał punkty. Ma też nie być ograniczeń wiekowych, takich jak w przypadku kończącego się programu Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania będą dostępne w dwóch głównych opcjach:

  • Mieszkania na wynajem,
  • Mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

Pierwsza zakłada, że koszt wynajmu takiego lokalu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). Jeśli najemca zdecyduje się wybrać drugą opcję, będzie musiał dopłacić do powyższego czynszu 20 proc. Osoby, które zdecydują się na opcję drugą w każdej chwili będą mogły zrezygnować z możliwości dojścia do własności. W tym wypadku najemca otrzyma wówczas zwrot 20-proc. nadpłaty.

Pierwsze inwestycje w ramach programu mają ruszyć już na początku 2018 roku, a w 2019 r. pierwsi uczestnicy programu mieszkanie plus otrzymają klucze do mieszkań.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *