Spis treści
Ile kredytów z rządowym wsparciem udzielono w 2014 roku?


Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, iż w 2014 roku podpisano umowy, na mocy których dofinansowanie zakupu pierwszego w życiu mieszkania otrzymało 6727 osób samotnych. To 51,95% wszystkich kredytów hipotecznych, na które z wsparciem programu „Mieszkanie dla Młodych” zdecydowali się Polacy. Pozytywnie rozpatrzono także 3168 wniosków małżeństw bezdzietnych, których grupa stanowi 24,47% wszystkich beneficjentów programu. Na podstawie zaledwie 2131 wniosków, czyli 16,46% wypłacono dofinansowanie małżeństwom wielodzietnym. Wsparcie z MdM trafiło również do 419 małżeństw, które były posiadaczami dwójki dzieci. W 2014 roku z programu skorzystało zaledwie 36 rodzin z trójką dzieci.
Duży problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nawet z pomocą programu „Mieszkanie dla Młodych” mają osoby samotnie wychowujące dzieci, których udział wynosi 3,34%. Ma to przełożenie na 433 umowy, które kredytobiorcy podpisali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Co najmniej dwójkę dzieci samotnie wychowują 34 uczestnicy programu MdM, którzy zaciągnęli kredyt w 2014 roku. Na kredytowanie zakupu nieruchomości nie zdecydował się w tym roku żaden rodzic samotnie wychowujący co najmniej trójkę dzieci.
Czy zmiany w programie będą korzystne dla rodzin?
Priorytetem resortu jest znowelizowanie ustawy, dzięki czemu pakiet prorodzinny miałby zostać w znaczącym stopniu rozszerzony. Okazuje się, że rodziny lub osoby samotne z co najmniej dwójką dzieci będą mogły liczyć na 20% zamiast 15% wartości odtworzeniowej mieszkania. Z kolei małżonkowie lub osoba samotna z trójką dzieci będzie miała szansę otrzymać 30% wspomnianej wartości. Dla porównania obecnie stoi ona na poziomie 15%.
Większe korzyści dla posiadaczy trójki dzieci


Standardowo dofinansowanie obejmuje mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, natomiast rodzice z trójką dzieci będą mogli uzyskać dofinansowanie do maksymalnie 65 metrów kwadratowych powierzchni mieszkania. Resort zaproponował także, aby zniesiony został obowiązek nabywania pierwszego mieszkania, gdy uczestnikami programu „Mieszkanie dla Młodych” chcą zostać rodzice z co najmniej trójką dzieci. Zmiana mieszkania musi znajdować jedynie uzasadnienie w postaci chęci poprawy warunków bytowych.