Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Program 500 PLUS przed Trybunałem Konstytucyjnym

News Opublikowano: 13-02-2017
Kredyt hipoteczny z rodzicami - to sposób na tańszy kredyt lub ... na większy

Rządowy program 500 plus od samego początku budził wątpliwości, a obecnie trafił do rozpatrzenia do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi mianowicie o sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko, które łamią konstytucję. Do takiego wniosku doszedł bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy.

Program 500 Plus niezgodny z konstytucją?

Gdański sąd wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozpatrzenie zasad przyznawania świadczenia 500 plus, ponieważ samotnie wychowującej matce, która zarabia ok. 1650 zł/netto odmówiono jego przyznania. Dlaczego? Ponieważ przekroczyła kryterium dochodowe o niecałe 8 zł., a dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. „Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę” – podała Rzeczpospolita.

Samotna matka pokrzywdzona tą sytuacją zwróciła się więc o pomoc do Gdańskiego Sądu Administracyjnego, który z kolei uznał, że „przez nieelastyczne kryterium dochodowe sytuacja osób zarabiających podobnie może być bardzo zróżnicowana, a wykluczenie skarżącej z kręgu świadczeniobiorców może być niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej”.

Zdaniem wiceministra rodziny i pracy Bartosza Marczuka wszystkie rodziny powinny być traktowane jednakowo. „bez względu ma to, czy są to rodziny patchworkowe, samotne matki czy małżeństwa”. „W zasadach programu 500+ nie można się doszukać dyskryminacji” – powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Zdaniem sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powinien zostać wprowadzony mechanizm „złotówka za złotówkę”, który jest stosowany przy świadczeniach rodzinnych, kosztowałoby to jednak budżet państwa aż 1,5 miliarda złotych.

Jak więc widać, rządowy Program Rodzina 500 plus nadal ma luki prawne, które należy wyeliminować, aby nie dochodziło do podobnych nieprzyjemnych sytuacji, w których pokrzywdzeni są najbiedniejsi.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *