Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Profil polskiego kredytobiorcy

Opublikowano: 24-06-2016

Kim jest polski kredytobiorca? Kto najczęściej decyduje się na kredyt mieszkaniowy i jakim wykształceniem się legitymuje?  Odpowiedzi na te i wiele innych podobnych pytań związanych z  kredytami mieszkaniowymi można odnaleźć w raporcie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującego rok 2015 w polskiej bankowości. My prezentujemy jego najważniejsze wnioski.

Profil kredytobiorców

W „Raporcie o sytuacji banków w 2015 r.” możemy wyczytać wiele informacji charakteryzujących polskiego kredytobiorcę. Tak jak i w poprzednich latach przeważają osoby młode do 35 roku życia (59 proc), osoby z wykształceniem niepełnym wyższym i wyższym (71 proc) oraz małżeństwa (53%).

Wykres: Wiek kredytobiorców

wiekWykres: Wykształcenie

wykształcenia

Wykres: Sytuacja rodzinna

sytrodzin

Źródło: na podstawie: „Raport o sytuacji Banków w 2015 r.”

Osoby decydujące się na kredyt mieszkaniowy to głównie małżeństwa, często posiadające już dzieci, chcące się usamodzielnić i znaleźć własny kąt. Nie dziwi również fakt, że z badań KNF wynika, że wzrósł, do 12 proc, również udział osób korzystających przy zaciąganiu kredytu ze wsparcia innych członków rodziny.

Dochody kredytobiorców

Warunek wniesienia 20 proc wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny może stanowić nie lada przeszkodę dla wielu osób. Większość kredytobiorców uzyskuje jednak dochody z pracy wykonywanej na czas nieokreślony (66 proc), i tym samym dysponuje pensją miesięczną nieprzekraczającą 4 tys. zł. (37 proc)., z czego należy pamiętać, że średnia rata kredytu mieszkaniowego (na 250 000 zł) zaciągniętego na 30 lat wynosi ok. 1400 zł.

Wykres: Forma zatrudnienia

formaWykres: Miesięczny dochód netto

docho

Źródło: na podstawie: „Raport o sytuacji Banków w 2015 r.”

Co bardzo istotne, osoby przygotowujące raport zwróciły uwagę na fakt, że wskaźnik DTI – czyli współczynnik między wysokością środków przeznaczonych na regulowanie rat kredytu a wysokością dochodu kredytobiorcy, pozostaje na niskich lub umiarkowanych wartościach.

Wykres: DTI w momencie przyznania kredytu

dti

Źródło: na podstawie: „Raport o sytuacji Banków w 2015 r.”

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *