Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego – porady

Opublikowano: 25-12-2015 problem z kredytem

Nikt nie zakłada czarnego scenariusza podejmując decyzję o kredycie hipotecznym. Jednak życie potrafi być nieprzewidywalne i warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w wypadku problemów ze spłatą zobowiązań kredytowych.

Wakacje kredytowe

Odroczenie jednej lub kilku rat kredytu mieszkaniowego to dobre rozwiązanie w przypadku chwilowych, maksymalnie kilkumiesięcznych problemów finansowych wynikających np. z przyczyn losowych, choroby, nieprzewidzianych, pilnych wydatków. Warto podpisać z bankiem aneks do umowy odraczający kilka rat, jeżeli mamy pewność, że w niedługim czasie stan naszego portfela wróci do normy.

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które spłacają jednocześnie kilka kredytów, łącznie z kredytem hipotecznym. Jedna rata łącząca wszystkie zobowiązania jest po prostu niższa i tym samym łatwiejsza do spłacenia.

Wydłużenie okresu spłaty

Warto pamiętać, że bankowi również zależy na spłacie kredytu hipotecznego przez dłużnika. Rozmowa z pracownikiem banku w sprawie przedłużenia okresu spłaty kredytu może okazać się najlepszą i najprostszą decyzją. Wydłużenie okresu spłaty oznacza mniejszą ratę, a to zwiększa szanse kredytobiorcy na terminowe regulowanie zobowiązań.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Wycofanie się z ubezpieczenia kredytu hipotecznego, to kolejny sposób na obniżenie kwoty comiesięcznej raty lub otrzymanie zwrotu za niewykorzystany okres. Zaoszczędzone lub odzyskane środki pozwolą na uniknięcie przeterminowania spłaty należności wobec banku.

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, że ucieczka od problemów i unikanie kontaktu z pracownikami banku to najgorsze, co może zrobić dłużnik. W przypadku problemów z płynnością finansową, warto jak najszybciej udać się do instytucji finansowej, w którym zaciągnęliśmy kredyt, aby podjąć działania ratujące kryzysową sytuację.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 5.0/5 (liczba glosow: 1)
Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego – porady, Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego – porady, 5.0 out of 5 based on 1 rating Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego – porady
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *