Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Problemy frankowiczów, będzie strajk?

News Opublikowano: 02-09-2016

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” zapowiedziało strajk frankowiczów. Akcja „Zero haraczu” wymierzona jest przeciwko bankom, a jej założeniem głównym jest wywarcie nacisku na instytucje finansowe w sprawie restrukturyzacji zobowiązań denominowanych i indeksowanych do obcych walut.

Założenia akcji „Zero haraczu”

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” powstało z inicjatywy zbuntowanych frankowiczów, którzy nie zgadzają się z działaniami podejmowanymi przez banki. Zgodnie z założeniami na 10 września zapowiedziano wydarzenie, które ma się stać początkiem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Przez trzy kolejne miesiące kredytobiorcy nie będą bowiem regulować rat.

Celem akcji, ma być zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy frankowiczów, a także demonstracja siły poprzez wpłynięcie na gospodarkę finansową poszczególnych banków. W przypadku braku spłaty zobowiązania z ponad 90-dniowym opóźnieniem w spłacie, należności takie kwalifikowane są jako zagrożone. W takich przypadkach banki muszą utworzyć na nie rezerwy, „zamrażając” fundusze kredytodawców i ograniczając tym samym możliwości rozwoju akcji kredytowej.

Czy akcja kredytobiorców ma sens?

Pomysł bojkotu banków, aby znaleźć odbicie w ich wynikach finansowych musiałby zyskać masową popularność. Do akcji musieliby się przyłączyć „wszyscy” kredytobiorcy, a nie wyłącznie jednostki. W takim przypadku opóźnienia w spłacie zaległych rat mogłyby być przyczyną dodatkowych problemów, a tym samym kosztów: odsetek karnych. Z dotychczasowych badań wynika jednak, że znacząca większość kredytobiorców do tej pory unikała poważniejszych opóźnień. Udział w zorganizowanej akcji oznaczałby dla niech zdobycie się na pierwszą, publiczną i umyślną niesolidność.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *