Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Prezydent podpisał ustawę o minimalnej stawce godzinowej

News Opublikowano: 19-08-2016

W 2017 roku minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy wyniesie 12 złotych, natomiast po waloryzacji wzrośnie do około 13 złotych. To założenia nowelizacji ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę, którą podpisał w piątek 5 sierpnia prezydent Andrzej Duda.

Minimalne wynagrodzenie 12 zł, a po waloryzacji 13 zł

Nowelizacja ustawy uwzględnia ustalenie minimalnej płacy na poziomie 12 złotych na godzinę. Ponadto projekt uwzględnia coroczną waloryzację minimalnej stawki. W związku z minimalnym wynagrodzeniem, które zgodnie z propozycją rządu od przyszłego roku ma wynieść 2 tysiące złotych brutto zwaloryzowana zostanie minimalna stawka godzinowa. Dzięki temu osiągnie wartość około 13 złotych.

Rada Dialogu Społecznego zadecyduje o kolejnych podwyżkach

W przyszłości zarówno minimalne wynagrodzenie, jak i minimalna stawka godzinowa ma być podwyższana w oparciu o konsultacje przeprowadzane z Radą Dialogu Społecznego. Dla wielu pracowników istotny może okazać się fakt, iż ustawa określa, że dodatek za pracę w nocy nie będzie stanowił integralnej części wynagrodzenia.

Kogo będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa?

Nowelizacja ustawy obejmie przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, a także osoby samozatrudnione świadczące usługi dla zewnętrznych firm. Dzięki zapisom ustawy na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie mają szansę pracownicy, którzy dotychczas byli zatrudnieni na podstawie umowy śmieciowej jako ochroniarze bądź sprzątaczki. Uprawnienia do kontroli przestrzegania prawa o każdej porze uzyska jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *