Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Prezydencki projekt ustawy frankowej wspiera nie tylko kredytobiorców

News Opublikowano: 03-08-2016

Trudna sytuacja frankowiczów zmusiła rząd do podjęcia działań zaradczych, które powinny wspierać zarówno banki jak i samych kredytobiorców, tym bardziej, że wcześniejsze propozycje znacząco naruszały interesy tych pierwszych. Wydaje się więc, że niepewność związana z frankowymi portfelami już wkrótce zniknie całkowicie. Prezydencki projekt ustawy jest znacznie korzystniejszy niż zakładano pierwotnie, a giełdowe wyceny banków znacząco wyskoczyły w górę.

Projekt prezydencki odciąża banki

Nowy projekt ustawy frankowej odciąża banki, tzn., że nie będą one ponosiły tak dużych kosztów jak zakładano pierwotnie. Wprawdzie nadal będą one zmuszone do dobrowolnego przewalutowania kredytów, jednak kursy rodzimych przedstawicieli sektora finansowego znacząco wystrzeliły w górę. Czy oznacza to koniec problemów i niepewności banków i frnakowiczów?

Wzrosty sektora bankowego

Przewidywane zmiany w ustawie frankowej sprawiły, że poprawiła się sytuacja dwóch banków najbardziej narażonych na wszelkie zmiany dotyczące kredytów walutowych. Mowa oczywiście o Getin Noble oraz Millenium. Akcje banku Leszka Czarneckiego zdrożały o ok. 20 proc, a tym samym przekroczyły granicę 50 groszy. Obecnie papiery Getin Noble wyceniane zostały na 52 grosze. W przypadku Banku Millenium obserwowany wzrost wynosi 14 proc.

Jak podkreślają analitycy finansowi, Getin Noble już teraz miał problemy z wypełnianiem wymogów kapitałowych, a to oznacza, że jeżeli zostaną one odniesione spółka po raz kolejny może być zmuszona do szukania pieniędzy.

Które banki zanotowały wzrosty?

Obok Getin Noble oraz Millenium mocno wzrosły również instytucje finansowe, które notowane są w ramach WIG20:

  • PKO BP – 8 proc.
  • BZ WBK – 9 proc.
  • mBank – ponad 10 proc.

Zaobserwowane wzrosty notowań  wszystkich wyżej wymienionych instytucji finansowych mają przełożenie na względną siłę głównych polskich indeksów.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *