Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Prace nad ustawą o obrocie ziemią ruszą już w lipcu

News Opublikowano: 29-06-2016

Zapowiadane od dawna prace nad nowym projektem ustawy o obrocie ziemią ruszą już na początku lipca  br. Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany, które mają ułatwić zaciągniecie kredytu.

Ustawa z dnia 14 kwietnia br. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej należącej do Skarbu Państwa utrudniła, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiła zaciągniecie kredytu. Banki wstrzymywały wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki tłumacząc, że nie miały podstaw i możliwości ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia takiego kredytu. Debata na ten temat miała miejsce 8,14 i 21 czerwca.

Przewidywane zmiany ustawy

Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią jest na etapie planowania. Główne zmiany dotyczą:

  • Umożliwienia nabycia działki rolnej w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym nie tylko przez rolników.
  • Umożliwienia bankom ustanowienia hipoteki na nieruchomości rolnej do 0,3 ha.
  • Wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie będzie mogła przewyższać kwoty całej pożyczki lub kredytu.
  • Umożliwienie stosowania korzystniejszych rozwiązań, w stosunku do postępowań wszczętych od dnia 30 kwietnia br., oraz czynności prawnych dokonanych przed wejściem w życie projektowanej ustawy.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Przewidywany termin rozpoczęcia prac nad ustawą o obrocie ziemią to pierwszy tydzień lipca. Jeżeli prace pójdą sprawnie wejdzie ona w życie jeszcze w wakacje br., a kredytobiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *