Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Posiadacze kredytów hipotecznych są winni bankom 390 mln zł

News Opublikowano: 08-07-2016
kredy frankowy

Uwzględniając średni zarobki w Polsce, nikogo nie dziwi fakt, że większość osób, które marzą o kupnie własnego mieszkania, czy budowie domu zaciąga kredyt hipoteczny. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej w lipcu 2016, polscy kredytobiorcy są winni bankom blisko 400 mln złotych.

W jakim rejonie Polski udzielono najwięcej kredytów mieszkaniowych?

Co ciekawe najchętniej zadłużają się nie tylko mieszkańcy Mazowsza, ale i Pomorza. Najmniej kredytobiorców hipotecznych zamieszkuje z kolei województwo podlaskie oraz podkarpackie. Jak wiadomo udzielanie kredytów w obcej walucie zostało mocno ograniczone, co więcej na złotówki przewalutowano ponad 300 kredytów hipotecznych. Natomiast sprzedaż kredytów mieszkaniowych w złotówkach ma się całkiem nieźle, banki obserwują nawet niewielką tendencję wzrostową w tym sektorze w porównaniu z sytuacją w 2015 roku.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji kredytowej, obecnie kredyty hipoteczne spłaca ponad 3,5 mln Polaków. W ciągu pierwszych 3 miesięcy 2016 roku banki udzieliły o blisko 6% więcej kredytów hipotecznych niż rok temu w tym samym czasie, co znaczy że polscy kredytobiorcy nadal chętnie zadłużają się pod zakup nieruchomości mieszkalnych. Jak donosi BIK statystycznie banki pożyczyły każdemu kredytobiorcy około 213 000 złotych.

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie finansowe wobec banku, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną i ocenić swoje możliwości kierując się rozsądkiem oraz chłodnymi kalkulacjami, zanim złożymy wniosek.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *