Portret frankowicza, czyli kto ma najwięcej do spłaty

Prawie 900 tys. Polaków spłaca obecnie kredyt hipoteczny połączony z kursem franka szwajcarskiego, z czego frankowcy z 2008 roku pozostają w najgorszej sytuacji. Mają oni do spłaty średnio o prawie 1/4 więcej, niż wynosił pierwotny dług w walucie krajowej – donosi  Biuro Informacji Kredytowej.

Wysokość zadłużenia

Frankowcy stanowią stosunkowo niewielką grupę, 899 tys. osób, czyli 5,95 proc. z ogólnej liczby klientów spłacających bankowe zobowiązania. Ich zadłużenie wynosi obecnie 167 mld zł, czyli niemal 30 proc. z 563 mld zł, które mają do spłaty korzystający z kredytów Polacy.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się frankowi cze, którzy zaciągnęli kredyt w 2008 roku. Było ich wówczas najwięcej, ponieważ był to też szczyt hipotecznego boomu. Kurs franka był wówczas najniższy, a ceny mieszkań najwyższe.

Łącznie w latach 2006-08 podpisano 70 proc. kredytów mieszkaniowych powiązanych z frankiem.

kredytobiorcy-frankowi

Z wyliczeń BIK wynika również, że frankowi cze z 2008 roku mają do spłaty średnio o prawie 1/4 więcej , niż wynosiłby pierwotny dług w walucie krajowej. W ich przypadku relacja obecnej kwoty zadłużenia w złotych do pierwotnej kwoty zaciągniętego kredytu pozostaje najwyższa.

ilosc-zaciagnietych-kredytow

Rzetelni czy nie?

Kredytobiorcy mieszkaniowi w większości rzetelnie spłacają swoje  zobowiązania kredytowe. Spośród 2,1 mln zaciągniętych kredytów tylko 1,4 proc. klientów ma problem z regulowaniem kolejnych rat zadłużenia (opóźnienie przekracza 90 dni). Istotną różnicę widać w przypadku kredytów o najwyższych kwotach kredytów, powyżej 700 tys. zł. – w tym przypadku co 10 taki kredyt jest spłacany z opóźnieniem.

95 proc. frankowców posiada tylko jeden kredyt mieszkaniowy, a tylko co dwudziesty dwa. W przypadku z kolei kredytobiorców złotówkowych relacja ta wynosi 93 proc. i 6 proc.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top