Poradnik początkującego inwestora

odkladanie-pieniedzy

Zarządzanie pieniędzmi to temat rzeka, na który powstała niejedna książka. Część osób zadaje sobie pytanie: jak wydawać mniej pieniędzy? Natomiast Ci, którzy nie mają problemów z systematycznym odkładaniem środków stoją przed innym dylematem: w co inwestować zgromadzony kapitał? Samo deponowanie środków do skarbonki nie przyniesie nam zysków, to tylko pierwszy krok, a jaki jest kolejny? Spróbujmy udzielić kilku rad początkującym inwestorom.

Promocja lokaty gwarantem zysku?

Jak wynika z wypowiedzi specjalistów rynkowych, ponad 60% osób deponujących środki na lokatach bankowych jest niezadowolonych z obecnego oprocentowania tych produktów inwestycyjnych (przy takim poziomie oprocentowania bardziej oszczędnościowych), co oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Lokata na poziomie około 1,50% w skali roku (jest to aktualnie przeciętna rynkowa oferta) to naprawdę bardzo słaba propozycja dla deponentów.

Jak w takim razie osiągnąć satysfakcjonujące zyski, skoro banki oferują tak niewiele na standardowych depozytach? Jedynym wyjściem dla inwestorów, którzy chcą konsekwentnie gromadzić środki na lokatach jest szukanie promocyjnych ofert – co jakiś czas na rynku pojawiają się lokaty z oprocentowaniem na poziomie 3,50-4,00%. To i tak niewiele w porównaniu z propozycjami sprzed kilku lat, ale znacznie więcej niż standardowe 1,50%. Zatem warto być czujnym i na bieżąco przeglądać strony internetowe skupiające aktualne promocje bankowe.

Kto nie ryzykuje – ten nie ma

Inwestorzy stawiający pierwsze kroki nie powinni jednak gromadzić 100% swoich oszczędności na lokatach bankowych, bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale warto podzielić swój portfel i część środków zainwestować w inne instrumenty. Jeśli chcemy w przyszłości być prawdziwymi inwestorami musimy podejmować ryzyko i zgłębiać tajniki wiedzy na temat bardziej agresywnych produktów inwestycyjnych niż bezpieczne lokaty.

Na początek dla mało doświadczonych inwestorów dobrym rozwiązaniem będzie inwestowanie w fundusze obligacji korporacyjnych, które są mniej „wymagające” i bezpieczniejsze od akcji. Wracając do dywersyfikacji portfela (dla mniej wtajemniczonych – podziału pieniędzy), w jakich proporcjach warto tego dokonać?

Jak podzielić oszczędności?

Istnieje nieograniczona możliwość podziału swojego kapitału, ile osób, tyle strategii. Jednak naszym zdaniem satysfakcjonującą stopę zwrotu zagwarantuje nam podział środków pieniężnych an 3 części. Pierwsza część to pieniądze, które mają na siebie pracować w dłuższej perspektywie czasowej (np. z myślą o dodatkowej emeryturze).

Druga część będzie stanowiła środki, które będziemy inwestować z myślą o średnioterminowych celach (1-2 lata) np. w fundusze inwestycyjne. Trzecia część środków posłuży nam do inwestowania na krótki czas np. w krótkoterminowe, promocyjne lokaty bankowe.

Oczywiście wariant trzech równych części można modyfikować w zależności od naszych potrzeb i planów. Pamiętajmy, że najważniejsze, aby nasze inwestycyjne decyzje były podejmowane w racjonalny i przemyślany sposób.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top