Ponad 37% bankowców nie ma pojęcia o ubezpieczeniach, które sprzedaje

niepewność

Brak kompetencji bankowców, którzy zostali zobligowani przez pracodawcę do sprzedaży produktów ubezpieczeniowych to podstawowy wniosek wynikający z Ogólnopolskiego Badania Bancassurance, które zostało wykonane na zlecenie Europ Assistance Polska. Ponad jedna trzecia pracowników banków nie ma tak naprawdę pojęcia o zasadach działania produktów, które usiłuje sprzedać.

Audytorzy zweryfikowali wiedzę pracowników placówek bankowych

Ogólnopolskie Badanie Bancassurance za pośrednictwem audytorów weryfikowało wiedzę pracowników placówek bankowych, którzy byli odpowiedzialni za sprzedaż polis ubezpieczeniowych. W zaledwie co czwartej placówce audytorzy uzyskali wyczerpujące informacje na temat poszczególnych produktów, które postanowili zaproponować im pracownicy. Pracownicy ponad 37% odwiedzonych placówek bankowych nie byli w stanie przybliżyć szczegółów konkretnych produktów ubezpieczeniowych z racji braku merytorycznej wiedzy na ich temat. Audytorzy wyłącznie w 36% przypadków odnotowali sytuację, w której bankowcy we własnym zakresie podali nazwę ubezpieczyciela, który jest w stanie objąć ochroną klienta wykupującego polisę ubezpieczeniową.

Bankowcy są świadomi, iż… muszą sprzedawać ubezpieczenia

Audytorzy to nikt inny jak tajemniczy klienci, którzy anonimowo odwiedzali placówki bankowe w całym kraju. Ogólnopolskie Badanie Bancassurance to pierwsza taka inicjatywa, bowiem w przeszłości mogliśmy zapoznać się z wieloma informacjami na temat sposobów współpracy pomiędzy bankami a firmami ubezpieczeniowymi. Dopiero teraz mogliśmy przekonać się, jak w praktyce wygląda sprzedaż produktów ubezpieczeniowych za pośrednictwem pracowników banków. Firma Europ Assistance Polska zyskała solidną dawkę informacji na temat w rzeczywistości niewielkich kompetencji pracowników sprzedających polisy w bankach. Ich wiedza najczęściej sprowadza się do świadomości, iż są odpowiedzialni za sprzedaż takich produktów i wynagradzani na podstawie osiąganych efektów.

Audytorzy odwiedzili 105 placówek bankowych

W marcu 2015 roku audytorzy biorący udział w Ogólnopolskim Badaniu Bancassurance na zlecenie Europy Assistance Polska byli gośćmi 105 placówek bankowych. Istotnym problemem było niejasne przedstawianie szczegółów oferty obejmującej polisę ubezpieczeniową. Wygląda na to, iż pracownicy banków brak kompetencji w tym zakresie starają się ratować… brakiem inicjatywy, bowiem zaledwie 25% bankowców samodzielnie próbowało zachęcić klienta do zakupu ubezpieczenia. Pozostali podejmowali próbę dopiero wówczas, gdy klient „podjął temat”.

O sposobie odstąpienia od polisy wspomina 10% bankowców

Podczas wizyty w placówkach bankowych spory kłopot towarzyszył zadawanemu przez audytorów pytaniu o sens zakupu ubezpieczenia. W 4% przypadków pracownicy zwrócili uwagę, iż polisa może okazać się bardzo pomocna, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji, co potwierdzali przykładami nawet z własnego doświadczenia. Dalekie od ideału było także przedstawienie sposobu odstąpienia od polisy, bowiem ów temat poruszyło zaledwie 10% bankowców. Cena nie padła w rozmowie z audytorem podczas 57% wizyt, natomiast pracownicy banków w 36% przypadków zdecydowali się podać nazwę ubezpieczyciela, który jest odpowiedzialny za dostarczenie produktu.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top