Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy wybierają mniejszy metraż mieszkań na kredyt

News Opublikowano: 21-04-2017

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez portal PR News w marcu 2017 roku – nasi rodacy podejmują coraz bardziej racjonalne wybory, preferując znacznie mniejsze mieszkania, niż jeszcze kilka lat temu. Jaki jest tego powód? Oszczędność i zdrowy rosądek, a w większości wypadków po prostu znacznie niższy kredyt hipoteczny.

Mniejsze mieszkanie to mniejszy kredyt hipoteczny

Jeszcze siedem lat temu Polacy kupowali na kredyt mieszkania o powierzchni większej, niż obecnie o około 8 m2 (można uznać, że to jeden, niewielki pokój), czyli wybierali lokale o średnim metrażu wynoszącym 64 m2 zamiast dzisiejszych 56  m2 (tym samym droższe o 80 000-90 000 złotych). Zmiana preferencji i rezygnacja z kilku metrów kwadratowych swojego M podyktowana jest oczywiście względami finansowym.

Biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe i zaostrzone wymagania banków, uzyskanie kredytu hipotecznego jest znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu – im mniejsza kwota jest nam potrzebna, tym większa szansa, że jednak bank przyzna nam daną zdolność kredytową.

Takie zdroworosądkowe podejście bardzo cieszy – przecież nie sztuką jest zadłużać się na horrendalne kwoty i ponosić do końca życia dotkliwe konsekwencje swoich nieracjonalnych decyzji.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *