Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy nie znają się na finansach i ubezpieczeniach społecznych

News Opublikowano: 21-12-2016

Aż 60 proc Polaków nic nie wie o systemach ubezpieczeń społecznych – wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown. Wiedzą wprawdzie, ze część ich pensji jest przeznaczana na ten cel, lecz ich wiedza ogranicza się wyłącznie do samej świadomości istnienia tej składki. W związku z powyższym temat ten powinien znaleźć się w podstawach programowych gimnazjów i szkół średnich – zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.  Początkiem tych zmian ma być projekt „Lekcje z ZUS”. Do olimpiady z wiedzy na temat systemu ubezpieczeń społecznych zgłosiło się ponad 24,5 tys. uczniów.

Wiedza o ZUS w podstawach programowych?

– Ze względu na doniosłość i szeroki zakres ubezpieczeń społecznych wiedza na ten temat powinna się znaleźć w podstawach programowych nie tylko liceów, lecz także gimnazjów. Współpracujemy już w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nasze obecne działania zmierzające do nadania tytułu olimpiady dotychczasowym konkursom wiedzy o ubezpieczeniach społecznych będą argumentem, aby w podstawach programowych znalazły się zagadnienia z tego zakresu – odkreślała w wywiadzie prezes ZUS.

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Jak wynika bowiem z badań przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown, wprawdzie ok. 25 mln Polaków jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych, wystarczającą wiedzę o zasadach ubezpieczeń społecznych ma zaledwie 10 proc. osób. Co istotne, mylę oni poszczególne rodzaje ubezpieczenia i nie odróżniają ubezpieczenia chorobowego od zdrowotnego, nie mówiąc już o tym, że nie znają przepisów związanych z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów.

Tylko 25 proc. badanych osób trafnie wskazała na instytucje III filara emerytalnego. Blisko 33 proc. jako instytucję trzeciofilarową podało z kolei OFE. Prawie 40 proc. stwierdziło, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ustala ZUS. Wiedza o ubezpieczeniach to podstawa, aby w zadbać o swoją emeryturę. Im wcześniej poznamy więc podstawy tej wiedzy, tym w przyszłości łatwiej będzie nam decydować o naszych finansach.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *