Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy nie wiedzą o różnicach w ofercie kredytów hipotecznych

News Opublikowano: 24-07-2016
kredyt-na-dom

Mimo, że kupno mieszkania na kredyt hipoteczny to ogromna inwestycja, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Morizon kredytobiorcy niekoniecznie analizują i porównują wszystkie oferty banków. Co drugi klient nie robi tego, zakładając, że wszystkie kredyty hipoteczne opierają się na podobnych warunkach. Co jeszcze wynika z raportu o kredytobiorcach opublikowanego w lipcu 2016 roku?

Kredyt kredytowi nie równy

Zakup średniej wielkości mieszkania w większym mieście to koszt przynajmniej 200 000-250 000 złotych. Wybierając najkorzystniejszą ofertę kredytową możemy zaoszczędzić przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mimo to, jak wynika z raportu Morizon Polacy nie przykładają większej wagi do wnikliwego studiowania wszystkich ofert kredytowych. Ponad 44% badanych uważa, że tak naprawdę wszyscy kredytodawcy oferują produkty kredytowej na bardzo zbliżonych warunkach. Co więcej, sprawdzają oni propozycje tylko kilku instytucji, tym samym skazując się na spore straty finansowe.

Jak wynika z najnowszego raportu (symulacja przeprowadzona na potrzeby badania), różnice cenowe między najtańszym, a najdroższym kredytem mieszkaniowym (o wartości 200 000 złotych na 30 lat) oferowanym przez banki są naprawdę powalające – to ponad 150 000 złotych! Takie informacje powinny dać do myślenia potencjalnym kredytobiorcom, którzy do tej pory bagatelizowali kwestię dokładnej weryfikacji wszystkich dostępnych na rynku ofert kredytowych.

Wielu kredytobiorców zaciąga kredyt hipoteczny w tym samym banku, w którym posiada inne produkty finansowe licząc na preferencyjne warunki. Jednak jest to bardzo złudne rozumowanie.

Przewertowanie ofert kredytowych wszystkich banków jest bardzo czasochłonne, ale jak pokazała symulacja Morizon naprawdę się opłaca. Nie warto iść na łatwiznę przy tak ogromnej inwestycji, jaką jest kupno nieruchomości na kredyt.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *