Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy nie radzą sobie ze spłatą kredytów?

News Opublikowano: 30-06-2016
zyski banków

Pomoc finansowa ze strony banku jest czasami ostatnią deską ratunku dla osób w trudnej sytuacji. Jednak jak wiadomo, nie każdy jest w stanie udźwignąć ciężar kredytu, czy pożyczki. Wpaść w pętlę długów jest znacznie prościej niż możemy przypuszczać. Świadczą o tym choćby informacje na temat upadłości osób prywatnych, opublikowane pod koniec czerwca 2016 roku przez BIG InfoMonitor.

Nie sztuka zaciągnąć kredyt, sztuka go spłacić…

W ciągu ostatniego 1,5 roku ogłoszono kilkukrotnie więcej upadłości konsumenckich niż przez poprzednie 5 lat (z czego niemal co szósty bankrut to kobieta). Tylko 5% z dłużników miało problemy ze spłatą kredytów hipotecznych. Zdecydowana większość niesolidnych klientów to osoby, które zaciągnęły kredyty gotówkowe, chwilówki oraz nie spłacały kart kredytowych.

Jest to wynik zmiany przepisów, dzięki którym uwolnienie się od długów jest obecnie znacznie prostsze. Co nie zmienia faktu, że takie statystyki powinny budzić niepokój. W ciągu zaledwie pierwszego kwartału 2016 roku liczba dłużników wzrosła o blisko 100 000 osób.

Upadłość konsumencka – kto ma do niej prawo?

Aktualnie bankructwo prywatne może ogłosić każda osoba, która nie ma wystarczających środków pieniężnych na pokrycie bieżących potrzeb i spłatę zobowiązań. Z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na dekadę (nie zwalnia z płacenia alimentów oraz mandatów).

Pamiętajmy, żeby zastanowić się kilka razy, zanim złożymy wniosek o kredyt, czy pożyczkę. Korzystajmy z produktów zadłużeniowych tylko wtedy, kiedy faktycznie jest to konieczne, aby nie dołączyć do niechlubnej listy bankrutów.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *