Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy mieszkają w klitkach

News Opublikowano: 21-04-2017

Na rynku deweloperskim od kilku lat następują zmiany. Przeciętne mieszkanie zmalało w ostatnich siedmiu latach o blisko osiem metrów kwadratowych. Czy to oznacza, że Polacy wolą mieszkać w klitach? Mniejsze, ale własne?

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że mieszkania deweloperskie są coraz mniejsze. Świadczą o tym m.in. pozwolenia na budowę. „W odróżnieniu od informacji o lokalach oddawanych do użytkowania i rozpoczętych budowach, to pozwolenia właśnie najszybciej pokazują zmiany trendów na rynku” – wskazują analitycy Open Finance. „jeszcze w 2010 roku deweloperzy otrzymywali decyzje administracyjne, które pozwalały budować lokale o przeciętnej powierzchni 64,6 m kw.” – dodają.

Rośnie popularność małych mieszkań

Niezależnie od trendów nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe. To je Polacy wybierają najczęściej. Szukają oni jednak przede wszystkim pokoi bardziej kompaktowych, stąd też 8 metrów spełnia ich wymagania.

Najwyraźniej zmiany wielkości mieszkań można zaobserwować w stolicy: „W stolicy przeciętne mieszkanie, na którego budowę deweloperzy otrzymali pozwolenie w 2010 roku miało 69,6 m kw. powierzchni. Ubiegłoroczna średnia to już niecałe 53,9 m kw., czyli o 15,7 m kw. mniej” – podkreślają analitycy Open Finance.

Rosnąca popularność małych mieszkań wynika przede wszystkim z ich ceny. Są one po prostu tańsze. I tak np. spadek powierzchni mieszkania o 8 m kw. może oznaczać średnią oszczędność na poziomie 85 tys. zł. Czy oznacza to, że podobne zmiany dotkną mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus”, które ma wejść w życie 2018 roku i będziemy mogli nabyć mieszkania o mniejszej powierzchni.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *