Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Polacy mało oszczędni na tle innych nacji

News Opublikowano: 26-10-2016

W październiku 2016 światło dzienne ujrzał raport Banku Światowego, który przeprowadził badanie na temat podejścia do oszczędzania w różnych krajach. Jak wynika z analiz Polacy nie wypadli najlepiej na tle innych narodowości. Mieszkańcy których państw są najbardziej oszczędni, a którzy niechętnie deponują gotówkę? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Polacy za mało oszczędzają

Jak wynika z danych opublikowanych przez Bank Światowy, tylko 46% Polaków zaoszczędziło w ubiegłym, 2015 roku jakiekolwiek środki. To słaby wynik w porównaniu z choćby Tajlandią, gdzie odsetek oszczędzających osób wyniósł aż 80% (tym samym pada argument, że najwięcej oszczędzających jest wśród społeczeństw wywodzących się z bogatych państw). Nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy również uplasowali się lepiej w rankingu, w tych krajach do odłożenia pieniędzy przyznało się po około 62% respondowanych.

Kto najwięcej odkłada na emeryturę?

Wśród najbardziej zapobiegliwych narodów, które regularnie odkładają kapitał na starość należy wymienić Niemcy, gdzie ponad połowa mieszkańców (55%) oszczędza systematycznie na emeryturę. W Polsce na spokojną starość odkłada pieniądze zaledwie 18% społeczeństwa. Jak wygląda sytuacja w Czechach i na Słowacji? 1 na 3 mieszkańców tych państw odkłada środki z myślą o przyszłej emeryturze.

Jak widać według badania Banku Światowego Polacy nie należą do najbardziej oszczędnych narodów, co nie znaczy, że w przyszłości nie może się to zmienić. Miejmy nadzieję, że w kolejnej edycji badania uzyskamy lepsze wyniki.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *