Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Po 16 sierpnia łatwiejsze kredytowanie nieruchomości na działkach rolnych

News Opublikowano: 01-09-2016

16 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Oznacza to, że znikną problemy z zaciągnięciem kredytu na nabycie nieruchomości. Czy jednak aby na pewno? Jakie są kruczki prawne projektu? Czy wszyscy będą mogli otrzymać kredyt?

Nowelizacja z 6 lipca ma na celu poprawić błędy popełnione w trakcie prac nad poprzednimi zmianami do ustawy rolnej. Dzięki niej banki będą ponownie udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Zdaniem analityków firmy Expander finansowanie uzyskają jednak tylko osoby, których działka rolna nie przekracza 3 000 mkw. banki bowiem nadal nie chcą kredytować budowy na większych posesjach.

Co zmienia nowelizacja?

Zanim w życie weszła nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece banki nie chciały udzielać pożyczek na budowę domów na działkach rolnych. Co więcej, hipoteka na takiej nieruchomości nie mogła przekraczać jej wartości. W praktyce oznaczało to tyle, że jeżeli nieruchomość była warta np. 50 000 zł,  to nie można było uzyskać na nią 200 000 zł kredytu. Dlaczego tak się działo? Ponieważ bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką, nawet w sytuacji, gdy po wybudowaniu domu wartość tej działki byłaby znacznie większa.

Nowelizacja ustawy naprawiła ten problem, ale tylko w części, ponieważ obecnie bez problemu można uzyskać kredyt hipoteczny na budowę, w sytuacji gdy działka jest mniejsza niż 3 tys. mkw. W innych przypadkach banki nadal nie chcą udzielać pożyczek. Nowe przepisy bardzo bowiem ograniczają możliwość sprzedaży takiej nieruchomości, ponieważ pomimo zapowiedzi minister rolnictwa nie zdecydował się zmienić przepisów o egzekucji upadłości.

W przypadku nieruchomości, które są większe niż 3 000 mkw kredyt hipoteczny można uzyskać tylko w sytuacji, jeżeli do 30 kwietnia 2016 została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Problemów z kredytowaniem nie mają osoby, które znajdują się w posiadaniu działek budowlanych, nawet jeżeli mają one większą powierzchnię.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *