Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Oszczędzanie na emeryturę – nowa propozycja KNF

News Opublikowano: 28-06-2016
senior

Emerytalne Konta Oszczędnościowe to zupełnie nowa propozycja Komisji Nadzoru Finansowego na oszczędzanie środków pieniężnych dla Polaków z mniej zasobnym portfelem, która ujrzała światło dzienne w czerwcu 2016 roku. Ponadto projekt EKO będzie angażował nie tylko pracowników, ale również pracodawców, którzy będą odprowadzili na rzecz podwładnych odpowiednie kwoty.

Emerytalne Konto Oszczędnościowe – zasady

Jakie instytucje będą obsługiwać EKO? Podobnie jak w przypadku IKE oraz IKZE, będą to m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze. Na jakich warunkach będzie się opierało EKO? Zgodnie z projektem KNF, każdy zatrudniony będzie przelewał na rachunek EKO kwotę 50 zł z comiesięcznej pensji oraz następne 50 zł (nie objęte podatkiem dochodowym). Natomiast firma zatrudniająca dorzucałaby kolejne 50 zł (bez względu na rodzaj umowy, na mocy której zatrudniła pracownika). Podsumowując, miesięczna wpłata na Emerytalne Konto Oszczędnościowe wyniesie 150 złotych.

EKO działałoby niezależnie od istniejących IKE oraz IKZE, które niestety nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością. Jak wynika z raportu KNF, pod koniec ubiegłego roku posiadaczami IKE było niewiele ponad 850 000 Polaków, a IKZE prawie 600 000 osób. Komisja Nadzoru Finansowego ma nadzieję, że w przypadku EKO będzie zupełnie inaczej i zakłada, że po dekadzie liczba kont EKO wyniesie 1 000 000. Nowością w tym przypadku jest udział pracodawców w programie oszczędzania na prywatne emerytury.

Czas pokaże, czy projekt zyska przychylność pracowników i zatrudniających ich firm.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *