Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Oszczędności Polaków – oszczędzamy coraz więcej?

News Opublikowano: 25-10-2016

Wartość depozytów Polaków jest znacznie wyższa niż jeszcze rok i dwa lata temu – wynika z raportu zaprezentowanego w środę przez Związek Banków Polskich. Wartość nominalna oszczędności wzrosła aż o 35,2 mld zł. – to o ponad 45 proc. więcej niż w 2015 i 2014 roku, kiedy to odnotowano wzrost o odpowiednio 23,8 i 24,1 mld zł.

Polacy oszczędzają?

Jak wynika z raportu zaprezentowanego przez ZBP, na koniec lipca zgromadziliśmy na rachunkach bankowych 694 mld zł. „Oznacza to, że w odniesieniu do analogicznych okresów lat poprzedzających nastąpił istotny wzrost dynamiki przyrostu nadwyżek finansowych na rachunkach bankowych” to dobra wiadomość, w szczególności w odniesieniu do emerytur, które jak wynika z zapowiedzi będą jeszcze niższe niż obecnie. Można więc zadać sobie pytanie, czy Polacy oszczędzają na swoją przyszłość? Jakie są ich motywy?

Co ważne, najwyższy przyrost depozytów odnotowany został w czerwcu-8,9 mld zł, czyli tuż przed wakacjami. Zdecydowana większość środków gospodarstw domowych ulokowanych w bankach to pieniądze zdeponowane na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i lokatach z krótkim terminem zapadalności. Można przypuszczać, że Polacy w tym przypadku poszukiwali dodatkowych środków pieniędzy na wakacyjne wyjazdy. Jest to jednak wyłącznie przypuszczenie, tym bardziej że: „Wyniki badania pokazują niezmienną tendencję, że wśród oszczędzających dominuje model oszczędzania bez konkretnego celu”. W tym samym raporcie możemy również przeczytać, że tylko 4 proc. badanych oszczędza pieniądze z myślą o zakupie domu lub mieszkania. Odsetek ten tylko nieznacznie wzrasta w grupie wiekowej do 29 lat (5 proc. ) i do 39 lat (7 proc.). Jednocześnie, aż 57 proc. osób nie zastanawia się nad perspektywą czasową wydania gromadzonych oszczędności, 24 proc. zamierza zrobić to w ciągu jednego roku, a tylko 2 proc. za 10 lat lub więcej.

Więcej oszczędności, mniej kredytów?

Warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem oszczędności Polaków, zmalała liczba zaciąganych kredytów, we wrześniu aż o 1 pkt. mniej niż przed miesiącem. Jedynie w przypadku kredytów konsumpcyjnych, wskaźnik prognoz wyniósł 62 pkt., czyli był o 3 pkt. wyżej niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w zakresie kredytów mieszkaniowych spadły z kolei o 11 pkt. i wynoszą 29 pkt.

Pamiętajmy na koniec, że więcej oszczędności, to większe możliwości inwestycyjne, a także zabezpieczenie na przyszłość siebie i swoich dzieci.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *