Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Osoby samotne głównymi beneficjentami MdM w 2014 roku

Opublikowano: 17-02-2015 Mieszkanie dla młodych

Głównymi beneficjentami rządowego programu Mieszkanie dla Młodych były osoby samotne, które stanowiły ponad 50% wszystkich uczestników programu w 2014 roku – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Resort infrastruktury już pod koniec zeszłego roku postanowił, iż należy wprowadzić więcej ulg prorodzinnych, dzięki którym programem zainteresowałyby się rodziny z co najmniej dwójką, a nawet trójką dzieci.

51,95% kredytów w MdM dla osób samotnych

W 2014 roku umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisało 6727 osób samotnych, co przekłada się na dokładnie 51,95% wszystkich podpisanych umów. Na drugim miejscu sklasyfikowano bezdzietne małżeństwa, które zawarły łącznie 3168 umów (24,47%). Bardzo niepokojący jest udział rodzin wielodzietnych oraz osób, które samotnie wychowują dzieci. Zaledwie 2131 małżeństw (16,46%) z jednym dzieckiem zdecydowało się na to, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny z rządowym dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Odpowiednio mniejsza była liczba małżeństw z dwójką dzieci, które złożyły 419 wniosków (3,24%). Z kolei małżeństwa z trójką dzieci podpisały zaledwie 26 umów. Z perspektywy wszystkich wniosków wśród beneficjentów programu zaledwie 0,28% jego uczestników stanowiły rodziny wielodzietne.

Samotni rodzice praktycznie nie składają wniosków

Bardzo niewielkim udziałem w programie charakteryzują się także osoby samotne, które wychowują dzieci. Samotni rodzice zawarli 433 umowy kredytowe, które stanowią 3,34% wszystkich podpisanych porozumień. Rodzice, którzy samotnie wychowują dwójkę dzieci podpisali tylko 34 umowy (0,26%). Dane dostarczone przez Bank Gospodarstwa Krajowego wskazują na to, iż na kredyt hipoteczny z rządowym wsparciem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie zdecydował się żaden rodzic, który samotnie sprawuje opiekę nad trójką dzieci.

Szerszy pakiet prorodzinny okaże się zachęcający?

Łatwo wyciągnąć wnioski, iż ilość umów podpisana przez rodziny wielodzietne jest co najmniej niesatysfakcjonująca, bowiem to właśnie z ich punktu widzenia warunki kredytu hipotecznego z rządowym wsparciem powinny być najkorzystniejsze. W 2015 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy, która uwzględni zdecydowanie większy pakiet prorodzinny. Ministerstwo Infrastruktury panuje zwiększyć wsparcie z 15% do 20% wartości odtworzeniowej mieszkania dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Z kolei rodziny z trójką dzieci będą mogły liczyć na wsparcie w postaci 30% wartości odtworzeniowej mieszkania, choć obecnie wynosiło ono zaledwie 15%.

Większa powierzchnia mieszkania, do której będzie obowiązywało dofinansowanie to kolejna korzyść dla rodzin lub osób z co najmniej trójką dzieci. Dofinansowanie będzie obowiązywało do 65 metrów kwadratowych zamiast standardowych 50 m2, ale koniecznym do spełnienia warunkiem będzie minimalna powierzchnia wspomnianych 65 m2. Posiadacze trójki dzieci będą mogli ponadto uniknąć wymogu pierwszego mieszkania. Zmiana nieruchomości musi jednak skutkować poprawą warunków bytowych rodziny.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 4.7/5 (liczba glosow: 3)
Osoby samotne głównymi beneficjentami MdM w 2014 roku, Osoby samotne głównymi beneficjentami MdM w 2014 roku, 4.7 out of 5 based on 3 ratings Osoby samotne głównymi beneficjentami MdM w 2014 roku
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *