Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Oprocentowanie lokat najniższe w historii

News Opublikowano: 09-02-2017
lokata bankowa

Polacy lubią oszczędzać, ale nie każdy wie jak to robić dobrze. Potwierdzają to najnowsze wyniki badań NBP, które jednoznacznie pokazują, że w grudniu 2016 założyli oni najgorsze lokaty w historii. Dlaczego tak się dzieje? Czy Polacy nie potrafią czytać ofert? Dlaczego oprocentowanie lokat bankowych pozostaje na tak niskim poziomie?

Lokaty bankowe na bardzo niskim poziomie

Lokaty bankowe są coraz mniej opłacalne. Wprawdzie wraca do nas inflacja, aczkolwiek na podwyżki oprocentowania nie mamy co liczyć. Rok 2017 zapowiada się jeszcze gorzej dla samych klientów. Ostatnio tak drastyczna obniżka stóp procentowych NBP miała miejsce w 2015 roku, od tego czasu stopa referencyjna NBP pozostawała na stałym poziomie i wynosi 1,5 proc. Tymczasem warto mieć na uwadze, że średnie oprocentowanie lokat bankowych drastycznie spadło z 1,91 proc do 1,49%, a przecież jest to wartość uśredniona. Tak więc niektóre banki oferują jeszcze gorsze warunki np. bank Pekao na e-lokacie na 90 dni oferuje wyłącznie 1,20 proc.

Dotychczasowe obniżki wysokości oprocentowania lokat tylko denerwowały Polaków, nie powodowały jednak pogorszenia ich sytuacji. Teraz nie dość, że zarabiają oni mniej nadal nie mogą korzystać z zablokowanych środków finansowych.

Inflacja znacząco pogorszyła sytuację oszczędzających. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nawet jeżeli po wygaśnięciu lokaty otrzymamy od niej odsetki, to i tak za tę kwotę zakupimy znacznie mniej towarów niż w momencie, gdy taką lokatę otwieraliśmy.

Inflacja w 2017 roku

Zdaniem przedstawicieli NBP inflacja w 2017 roku ma wynieść 1,3 proc. Aby oszczędzający nie poniósł straty oprocentowanie lokat powinno więc wynosić 1,61 proc. Niestety znalezienie takich ofert graniczy z cudem. Jest to bardzo trudne i tylko nowe lokaty krótkoterminowe, dla nowych klientów oferują oprocentowanie powyżej 2,5 proc.

Znalezienie oferty bez tzw. gwiazdki  również jest trudne. Banki wprowadzają korzystne produkty, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów, aczkolwiek muszą oni spełnić określone małym drukiem wymagania formalne. Najczęściej jest to informacja, że promocyjną lokatę można założyć wyłącznie raz na czas określony, po którym oprocentowanie wyniesie x proc. Po tym czasie zazwyczaj nie opłaca się dalej lokować funduszy w danej instytucji finansowej. Poszukiwanie nowych ofert jest nie tylko czasochłonne, ale wiąże się z koniecznością wypełnienia kolejnych wniosków, lub założenia konta.

Dlaczego oprocentowanie lokat maleje?

Wydawać by się mogło, że banki chcąc pozyskać nowych klientów, zaoferują im lepsze warunki na lokatach. Nic jednak bardziej mylnego. Obecnie poszukują one nowych źródeł dochodu i zarabiają m.in. na różnicy w oprocentowaniu lokat oraz udzielanych kredytów. Jest to dla nich forma rekompensaty za wprowadzenie podatku bankowego, który znacząco ukrócił ich działalność. Obniżki oprocentowania lokat wynikają także z faktu, że nie ma obecnie rywalizacji banków o nasze depozyty i wcale nie wynika to z ich zmowy cenowej.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *