Oprocentowanie kredytu hipotecznego

oprocentowanie kredytu

W Polsce wciąż możemy zaobserwować niesłabnące zainteresowanie ofertą produktową z zakresu kredytów hipotecznych. Wśród czynników wpływających na kapitał, jaki będziemy musieli spłacić, kluczowe znaczenie ma oprocentowanie, które w wielu bankach jest bardzo zróżnicowane. Kilka lat temu szczególną popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, jednak upływ czasu spowodował, iż straciły one uznanie klientów. Z kolei banki oferują coraz lepsze oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach, o jakim dawniej moglibyśmy pomarzyć lub osiągnąć je wybierając ryzykownego, jak się później okazało, franka szwajcarskiego, który obecnie nie jest już tak konkurencyjnym rozwiązaniem. Nawiązując do pytania, odpowiedź brzmi – to zależy od tego, jaką marżę bank nam policzy.

Na jakie oprocentowanie kredytu mamy szansę?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Oprocentowanie kredytu hipotecznego uzależnione jest od składowej marży banku oraz wskaźnika (najczęściej WIBOR3M lub WIBOR6M). A to oznacza, że oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od banku, który wybierzemy. Niektóre z nich są w stanie zaoferować oprocentowanie pomiędzy 3,85 a 4% (w chwili publikacji wpisu WIBOR3M to 2,67%) , natomiast w innych sięgnąć ono może nawet 6%.

Czasami zaciągnięcie kredytu hipotecznego w konkretnym banku jest niemożliwe z racji przepisów, a mianowicie zasad, jakimi kieruje się dana instytucja finansowa podczas określania zdolności kredytowej. Wówczas potencjalny kredytobiorca będzie musiał zainteresować się najniższym oprocentowaniem oferowanym przez banki, w których ich zdolność kredytowa stoi na zadowalającym poziomie. Z jednej strony straci , ale z drugiej – dostanie wymarzony kredyt :)

Sposoby na obniżenie oprocentowania kredytu hipotecznego

Jako klient mamy realny wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego. Istnieje co najmniej kilka sposobów, których możemy się podjąć, jednak ich skuteczność sporo różni się od siebie. Czasami niższe oprocentowanie możemy osiągnąć wybierając dodatkowe produkty finansowe z oferty banku. Każdy potencjalny kredytobiorca powinien mieć świadomość, że oprocentowanie jest negocjowane, a więc sporo zależy od naszych zdolności negocjacyjnych. Nawet z pozoru niewielka oszczędność na niższym oprocentowaniu może z perspektywy 10-30 lat spłaty zamienić się w dość pokaźną kwotę, jaką możemy zagospodarować w inny sposób. Powinniśmy mieć świadomość, że istnieją sposoby, które mogą doprowadzić także do obniżenia marży spłacanego kredytu, jak i tego, który dopiero planujemy zaciągnąć. Pamiętajmy też, że im większy wkład własny, tym praktycznie w każdej sytuacji oprocentowanie kredytu (a właściwie, co już wiemy) marża banku ulega obniżeniu.

Rzeczywiste oprocentowanie kredytu hipotecznego

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto zainteresować się także kwestią, ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która daje najpełniejszy obraz sytuacji, jakie koszty poniesiemy w związku z kredytem hipotecznym. Biorąc kredyt hipoteczny musimy znaleźć bank, który zaoferuje nam najlepszą marżę oraz stopę procentową WIBOR. Najczęściej marża banku jest stała, natomiast na wskaźnik WIBOR wpływa sytuacja gospodarcza i stopy procentowe ustalane przez rząd. Biorąc pod uwagę wyłącznie oprocentowanie nominalne możemy uznać daną ofertę za satysfakcjonującą, natomiast nasza optyka zmieni się, gdy przy swoich wyliczeniach zastosujemy oprocentowanie rzeczywiste. Uzyskanie wiedzy na temat wysokości miesięcznych rat nie powinno nam wystarczyć, bowiem kluczowy jest łączny kapitał, który będziemy musieli spłacić.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top