Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ogromny popyt na mniejsze mieszkania

News Opublikowano: 16-07-2016
mieszkanie

Mimo, że porównując standardową cenę za metr kwadratowy 75-metrowego mieszkania i tego o powierzchni 50 metrów, to drugie jest zdecydowanie droższe – mniejsze lokale mieszkalne sprzedają się o wiele szybciej. Jak wynika z informacji opublikowanych na portalu Bankier w lipcu 2016 roku, największym popytem cieszą się obecnie nieruchomości do 50 m2.

Polacy lawinowo wykupują małe mieszkania

Firmy deweloperskie zacierają ręce. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku udało im się sprzedać o 1/4 więcej małych mieszkań niż rok temu w analogicznym czasie. Bez wątpienia to ogromny zysk. Jak przewidują specjaliści rynkowi, taka tendencja wzrostowa sprzedaży nieruchomości o mniejszym metrażu z pewnością utrzyma się jeszcze przez 2-3 lata.

Rosnący popyt na tego typu lokale może być spowodowany tym, że przeciętnemu Polakowi znacznie łatwiej jest dostać kredyt hipoteczny na mniejsze mieszkanie, które ogólnie jest tańsze (ale nie w przeliczeniu na m2). Mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości o powierzchni 100-200 m2.

Co ciekawe do lamusa odchodzą mieszkania z otwartą przestrzenią. Potencjalni nabywcy coraz chętniej rozglądają się za niewielkimi mieszkaniami wielopokojowymi, czyli z osobną kuchnią i na przykład dwoma pokojami, co stawia nowe wyzwanie dla deweloperów.

Jak widać rynek deweloperski ma się całkiem dobrze, z pewnością daleko mu do stagnacji, tańsze (i mniejsze) lokale mieszkalne rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Pamiętajmy, aby decydując się na zakup mieszkania sprawdzić dokładnie naszą zdolność kredytową – pamiętając np. o tym, że … nie zawsze kredyt z najniższą ratą jest najlepszym dla nas rozwiązaniem. Banki potrafią „zarobić na klientach” w innych miejscach – o czym niektórzy z nich przekonują się niestety boleśnie dopiero po czasie …

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *