Na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócona hipoteka to ciekawa usługa finansowa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie emerytalne dla seniorów, dostępna jest na polskim rynku już od dobrych kilku lat (dokładnie od 23 października 2014 roku). Jednak wciąż nie wszyscy emeryci wiedzą o istnieniu tego rodzaju kredytu. Na czym dokładnie polega odwrócona hipoteka, jak uzyskać kredyt i co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Co to jest odwrócona hipoteka?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Odwrócony kredyt hipoteczny polega na tym, iż kredytobiorca (emeryt) wraz z zawarciem umowy z instytucją finansową zastawia swoją nieruchomość, otrzymując w zamian określone środki pieniężne – jednorazowo lub w ratach, które zostaną spłacone po śmierci kredytobiorcy. Odwrócona hipoteka to więc nic innego jak kredyt pod zastaw nieruchomości. Po śmierci dłużnika owa nieruchomość przechodzi na własność instytucji udzielającej kredytu, bądź też ewentualni spadkobiercy mogą uregulować należności.

Mówiąc najprościej odwrócona hipoteka to tzw. emerytura za mieszkanie (lub dom), sposób na podreperowanie budżetu. Warto podkreślić, że kredytobiorca może mieszkać w lokalu do końca swoich dni.

Do kogo kierowany jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który docelowo ma znajdować się w zasięgu ręki wszystkich osób powyżej 62 roku życia będących właścicielami bądź współwłaścicielami nieruchomości. Mają one szansę podnieść standard życia, otrzymując co miesiąc konkretną kwotę lub jednorazową wypłatę środków, aczkolwiek po śmierci kredytobiorcy nieruchomość staje się własnością instytucji która udzieliła kredytu. To szczególnie korzystna propozycja dla osób starszych, które nie posiadają krewnych i trudno wiązać im przysłowiowy koniec z końcem.

Odwrócona hipoteka, czyli jakie środki można pozyskać?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego jest w dużym stopniu związana z wartością nieruchomości, natomiast kolejnymi kryteriami będą:

  • płeć,
  • wiek kredytobiorcy,
  • forma wypłaty środków, jaką wybierze klient.

Celem odwróconego kredytu hipotecznego jest uwolnienie kapitału, który normalnie byłby zamrożony w nieruchomości. Starsze osoby mają szansę żyć na odpowiednim poziomie w swoim mieszkaniu lub domu, który po ich śmierci stanie się własnością instytucji udzielającej kredytu. Warto podkreślić, iż żadna instytucja udzielająca takiego kredytu nie może mieć wpływu na to, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze uzyskane na podstawie odwróconego kredytu hipotecznego. Ten produkt może okazać się nawet ostatecznością, gdy stoimy przed koniecznością spłaty pożyczki lub karty kredytowej. Instytucja finansowa uzyskując tytuł prawny do lokalu ma pewność, iż „zarobi” po śmierci kredytobiorcy. Na najwyższe świadczenie mają szansę klienci w podeszłym wieku, którym instytucja finansowa może zaproponować bardziej preferencyjne warunki i wyższą kwotę wypłacaną na podstawie odwróconego kredytu hipotecznego.

Jak spłacić odwrócony kredyt hipoteczny?

Jakie są zasady spłaty odwróconej hipoteki? Zobowiązanie może zostać uregulowane na kilka sposobów. Kredytobiorca może za życia spłacić odwrócony kredyt hipoteczny, mogą to też zrobić jego spadkobiercy. W ustawie, która weszła w życie, znalazł się zapis regulujący możliwość spłaty kredytu przez spadkobierców właścicieli nieruchomości, dzięki czemu zachowają oni prawo do lokalu. Brak zainteresowania takim rozwiązaniem skutkuje przejęciem nieruchomości przez instytucje finansową, który kilka lat wcześniej zdecydował się na udzielenie odwróconego kredytu hipotecznego. Warto zaznaczyć, że instytucja finansowa wypłacający środki w ratach będzie zobowiązana wypłacić pozostałą kwotę spadkobiercom, jeśli właściciel nieruchomości nie otrzymał pełnej sumy, gdy jej regularną wypłatę przerwała śmierć.

Warto zaznaczyć, że odwrócony kredyt hipoteczny nie wymaga posiadania jakiekolwiek zdolności kredytowej, bowiem w domyśle nie musimy go spłacać. Pieniądze wypłacane w ramach kredytu mają być wolne od podatku, dzięki czemu osoby starsze mogą otrzymać solidny zastrzyk gotówki.

Odwrócona hipoteka w praktyce

Miałeś poważny wypadek, na skutek którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu? A może komplikacje zdrowotne trwają do dzisiaj?Skontaktuj się z nami >

W przedstawiony powyżej sposób prezentuje się odwrócony kredyt hipoteczny przynajmniej w teorii, bowiem w praktyce żaden działający w Polsce bank nie zdecydował się jeszcze przedstawić swojej propozycji produktowej. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do odwróconego kredytu hipotecznego, ponieważ choćby ryzyko spadku wartości nieruchomości leży właśnie po stronie instytucji udzielającej takiego kredytu. Oferty odwróconej hipoteki są dostępne natomiast przykładowo w Funduszu Hipotecznym DOM.

Podsumowując, odwrócony kredyt hipoteczny to produkt, który może znacznie podnieść komfort życia seniorów z niską emeryturą, jednak warto być ostrożnym i ufać jedynie bankom, instytucjom, które kontroluje KNF, gdyż na rynku funkcjonuje wiele oszustów chcących skorzystać na naiwności i ufności seniorów.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top