Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Odwrócony kredyt hipoteczny i niechęć banków

Opublikowano: 17-01-2016 odwrócony kredyt hipoteczny

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powstała z myślą seniorach, jako szansa na poprawę jakości ich życia na emeryturze. Mimo że przepisy weszły w życie ponad rok temu, bo 4 grudnia 2015, do dziś banki nie są zbyt chętne do oferowania starszym osobom tej usługi. Co ciekawe, produkt ten cieszy się dużą popularnością w wielu europejskich krajach, Australii oraz USA. Dlaczego banki odnoszą się z niechęcią do odwróconej hipoteki i co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Co to jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Seniorzy, którzy posiadają na własność mieszkanie lub dom i chcieliby otrzymywać dodatek do emerytury, na mocy ustawy, mogą dostać od banku kredyt wypłacany w ratach lub całości. W zamian za to, po ich śmierci, instytucja finansowa przejmie nieruchomość. Najprościej tłumacząc – odwrócona hipoteka jest to dożywotnia renta od funduszy hipotecznych oferowana przez licencjonowane banki.

Do zawarcia umowy o odwrócony kredyt hipoteczny nie jest wymagana od starszych osób zdolność kredytowa, ponadto kredytobiorca zachowuje prawo do posiadania i użytkowania mieszkania do końca swoich dni. Umowę mogą podpisać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne, jest ona również odwracalna. Spadkobiercy mają szansę na odzyskanie mieszkania od banku po śmierci właściciela, jeśli spłacą wypłacone pieniądze z odsetkami w ciągu roku.

Dlaczego odwrócona hipoteka nie jest popularna?

Potencjał rynku jest bardzo kuszący, ponad 2 000 000 mieszkań w rękach seniorów. Jednak dla instytucji finansowych to nie wystarczający powód, by rozszerzyć wachlarz swoich usług. Zdaniem ekspertów, banki nie chcą wprowadzać do swojej oferty odwróconej hipoteki ani nie deklarują takich planów, ponieważ produkt ten wiąże się dla nich z dużym ryzykiem.

W przypadku standardowego kredytu hipotecznego bank przez określony czas zarabia na odsetkach, natomiast w wypadku odwróconej hipoteki, zysk na odsetkach jest jedną wielką niewiadomą. Poza tym bank nie wie, kiedy będzie mógł przejąć nieruchomość, za rok, 5 czy 20 lat? Wartość mieszkania po sprzedaży, musi być wystarczająco wysoka, aby pokryć wypłacane seniorowi raty, odsetki od tych wypłat oraz koszty operacyjne. Odwrócony kredyt hipoteczny traktowany jest z rezerwą zarówno przez instytucje finansowe, jak i samych seniorów. Wielu emerytów woli żyć w bardzo skromnych warunkach, na granicy ubóstwa, niż pozbywać się nieruchomości.

Przyjęta ustawa to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla osób bez rodziny, które nie mają komu zostawić spadku. W polskiej tradycji bardzo głęboko zakorzenione jest przekazywanie dorobku życia najbliższym, a banki nie widzą w odwróconej hipotece łatwego zysku, dlatego też nie zapowiada się, aby kiedykolwiek stała się ona produktem masowym.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *