Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Od czego zacząć budowę pozytywnej historii kredytowej?

Opublikowano: 15-02-2015

Budowa pozytywnej historii kredytowej to priorytet większości klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Bardzo często zdarza się, iż potencjalni kredytobiorcy nigdy wcześniej nie mieli styczności z kredytami, co sprawia, iż ich historia kredytowa po prostu nie istnieje. Okazuje się, że w budowie pozytywnej historii może pomóc Krajowy Rejestr Długów, który postanowił promować uczciwych płatników. Krajowy Rejestr Długów uruchomił internetową platformę FairPay, do której rejestru trafiają klienci terminowo regulujący rozmaite zobowiązania, do których w głównej mierze zaliczają się rachunki. Funkcjonujący od trzech miesięcy rejestr może pochwalić się już 100 tysiącami informacji gospodarczej, choć KRS prognozuje, iż liczba wzrośnie nawet do 800 tysięcy do końca 2015 roku.

Platforma FairPay – jak z niej korzystać?

Program wystartował 15 października 2014 roku. Od tego momentu każdy użytkownik ma szansę założyć samodzielne konto w serwisie FairPay.pl, a następnie monitorować sytuację kredytową. Istnieje również możliwość sprawdzenia dowolnej firmy w rejestrze przygotowanym przez Krajowy Rejestr Długów. Na własną rękę mamy szansę także dopisać uczciwego dłużnika, a więc osobę, która terminowo wywiązywała się ze spłaty swoich zobowiązań. W momencie, gdy bardzo zależy nam na pozytywnej historii kredytowej mamy szansę złożyć wniosek do dowolnej firmy, którym może być nasz bank, operator telefonii komórkowej lub dostawca innych usług telekomunikacyjnych. Wystarczy, że będzie on traktował o zamieszczeniu w rejestrze pozytywnej informacji na temat płatnika.

Pozytywne informacje przydatne także dla przedsiębiorców?

Krajowy Rejestr Długów doszedł do wniosku, iż gromadzenie pozytywnych informacji będzie bardzo przydatne z punktu widzenia kreowania dobrego wizerunku poszczególnych firm na rynku. Fakt, iż płacimy regularnie wszystkie rachunki powinien być odnotowany w KRS, dzięki czemu mogą docenić to inni przedsiębiorcy. Melodią przyszłości jest ocena wiarygodności firmy na podstawie ilości pozytywnych informacji dostępnych w rejestrze Krajowego Rejestru Długów. Weryfikując, iż przedsiębiorstwo bez kłopotu reguluje wszystkie swoje zobowiązania możemy mieć pewność, ze podejmiemy współpracę ze sprawdzonym kontrahentem, który nie kombinuje na etapie płatności.

Krajowy Rejestr Długów – naprawdę warto w nim być?

Warto zwrócić uwagę, że bardzo wielu posiadaczy kredytów narzeka na Krajowy Rejestr Długów, bowiem od momentu, w którym zaczęli widnieć w jego rejestrze otrzymują dziwne telefony z kolejnymi propozycjami kredytów i pożyczek.

Kredytem zbudujesz pozytywną historię kredytową w USA

Przez pomysłodawców pozytywnych informacji kredytowych przywoływane są między innymi rozwiązania, które funkcjonują w Stanach Zjednoczonych. Młodzi ludzie wielokrotnie podejmują decyzję o zaciągnięciu niewielkiego kredytu, aby budować swoją historię kredytową, a jednocześnie dobry wizerunek w oczach banku. Bardzo często takie działanie to przemyślana decyzja, gdy za kilka lat klient zamierza zwrócić się do banku z wnioskiem o zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zdecydowanie wyższą sumę.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 4.5/5 (liczba glosow: 2)
Od czego zacząć budowę pozytywnej historii kredytowej?, Od czego zacząć budowę pozytywnej historii kredytowej?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings Od czego zacząć budowę pozytywnej historii kredytowej?
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *