Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur

News Opublikowano: 28-09-2016
podwyżka emerytur

Dyskusja na temat przyszłych emerytur Polaków pozostaje otwarta. Niedawno przedstawiciele PIS apelowali o przyśpieszenie prac nad nowym projektem ustawy w tej kwestii, który umożliwiałby przejście na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek.  

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowany został PSL w czerwcu br., a już w lipcu po pierwszym czytaniu został skierowany do prac w komisji.

Złożenia obywatelskiego projektu ustawy ws. emerytur

Obywatelski projekt ustawy emerytalnej zakłada m.in. możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a dla rolników po 35 latach, w przypadku mężczyzn po 60 roku życia, a w przypadku kobiet – po 55 roku życia. To oznacza, że przywrócony zostałby niższy wiek emerytalny, który nie miałby odniesienia do okresu składkowego.

Do stażu pracy liczyłaby się:

  • Praca na etacie,
  • Umowa – zlecenie,
  • Prowadzenie własnej działalności.

Nie liczyłby się natomiast czas studiów lub bezrobocia. Jeżeli z kolei wyliczona emerytura byłaby niższa od minimalnej, do tego poziomu miałoby dopłacać państwo.

Poseł PSL, Krystian Jarubas, na briefingu prasowym zaznaczył: „Apelujemy (…) o przyśpieszenie prac nad naszym projektem, z naszej inicjatywy, nad projektem obywatelskim: +Dobra emerytura+, który jest złożony, ale z przykrością stwierdzam, że prace nad tym projektem nie trwają”

Obywatelski projekt ustawy o emeryturach jest odpowiedzią na zmiany jakie zachodzą w tym zakresie. Obecnie wiek emerytalny jest podnoszony do 67 lat niezależnie od płci.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *