Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Obniżenie wieku emerytalnego, szansa czy zagrożenie dla ZUS?

News Opublikowano: 24-07-2016

Tydzień temu zwracaliśmy uwagę na trudną sytuację ZUS, a co za tym idzie niepewną sytuację kolejnych pokoleń emerytów, którzy zmuszeni są obecnie do szukania innych rozwiązań, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Obecnie rząd przymierza się do ponownego obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Założenia prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego

Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego, co oznacza, że prace nad nową reformą ruszą już niebawem. Co istotne, przewiduje się nawet, że nowe przepisy miałyby obowiązywać już od 1 października 2017 roku. Data ta jest istotna w szczególności z punktu widzenia dostosowania infrastruktury technicznej ZUS, przeszkoleniem pracowników, a także przygotowaniem nowego systemu.

Rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek podkreślił, że przyjęcie nowej ustawy może mieć miejsce jeszcze w tym roku, ponieważ jest to reforma społecznie oczekiwana.

Projekt obniżenia wieku emerytalnego zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopad 2015 roku i od razu wzbudził wiele kontrowersji. Pojawiły się spekulacje jakoby rząd i państwo polskie nie było gotowe na tak drastyczny krok z punktu widzenia budżetu RP.

Dodatkowym założeniem nowego projektu ustawy emerytalnej miałby być zapis o dodatkowym elemencie uprawniającym do przejścia na emeryturę. Zakłada on 35-letni staż pracy dla kobiet i 40-letni dla mężczyzn.

Czy ZUS wytrzyma taką reformę?

Zdaniem rzecznika prasowego budżet stać na takie rozwiązanie: „Tak, oczywiście. Rząd pani premier Beaty Szydło jest gabinetem odpowiedzialnym, w związku z tym przeprowadzenie także tej reformy, do której zobowiązaliśmy się przed Polakami, będzie zagwarantowane” – zapowiedział w wystąpieniu prasowym Bochenek.

Obniżenie wieku emerytalnego Polaków to niewątpliwie reforma społecznie oczekiwana, aczkolwiek Polacy nie mogą spocząć na laurach. Prognozy na przyszłość wcale nie są optymistyczne. Lepiej więc zabezpieczać się niż leczyć, a odkładanie dodatkowych funduszy na przyszłość z pewnością nie umniejszy domowemu budżetowi.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *