Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Nowy projekt ustawy o kredycie hipotecznym

News Opublikowano: 30-06-2016

Wypowiedzenie umowy kredytowej ma być ostatecznością. Ministerstwo Finansów zapowiada, że wprowadzane są regulacje unijne dotyczące zobowiązań mieszkaniowych, które chronią interesy kredytobiorców.

Nowy projekt ustawy o kredycie hipotecznym ma zabezpieczyć interesy pożyczkobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Zakłada on między innymi restrukturyzację długu, a w pesymistycznym scenariuszu umożliwia dłużnikom sprzedaż nieruchomości. Nowy projekt ustawy jest swoistym następstwem lutowego listu, w którym to Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do banków i SKOK-ów, aby rozważniej podejmowały decyzję o wypowiedzeniu umowy kredytowej.

Założenia ustawy o kredycie hipotecznym

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym ma skłonić banki do dialogu z dłużnikami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji majątkowej i w danym momencie nie mają możliwości regularnej spłaty zaległości. Jedno z założeń zakłada restrukturyzację zadłużenia. Banki miałyby umożliwić czasowe zawieszenia spłaty oraz wydłużenie okresu kredytowania. W tym okresie nie będzie możliwości wypowiedzenia kredytu z powodu utraty zdolności kredytowej.

Restrukturyzacja zadłużenia miałaby być dobrowolna, oznacza to, że bank musiałby poinformować pisemnie dłużnika o możliwości wydłużenia okresu kredytowego lub czasowym zawieszeniu spłaty rat. Kredytobiorca mógłby odmówić wyłącznie pisemnie, i tylko wówczas bank mógłby  wszcząć postępowania związane z wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Czas na spłatę mieszkania lub nieruchomości

Projekt ustawy przewiduje również, że bank będzie musiał dać kredytobiorcy co najmniej 6 miesięcy na sprzedaż kredytowanej nieruchomości. Jeżeli po sprzedaży osiągnięta kwota nie pokryje całości zadłużenia, wówczas pożyczkobiorca będzie miał możliwość rozłożenia na raty pozostałego długu.

Na razie nie jest jeszcze znany termin wprowadzenia nowego projektu ustawy.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *