W drugiej połowie grudnia 2014 roku zakończyła się druga tura konsultacji, która miała na celu ustalenie zmodyfikowanej wersji dokumentu. W projekcie nowelizacji ustawy znalazły się między innymi zapisy o utworzeniu nowego pojęcia, którym będzie instytucja pożyczkowa. Wymogiem instytucji pożyczkowej jest minimum 200 tysięcy złotych kapitału własnego. Jedynymi akceptowalnymi formami prawnymi takiej działalności może być spółka akcyjna bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowy dokument pozwala uniknąć kar przez członków zarządu. Z kolei osobom zarządzającym firmami pożyczkowymi, które oszukują klientów grożą kary maksymalnie 10 lat więzienia, a także 5 milionów złotych.
Spis treści
Jakich zmian doczekają się firmy pożyczkowe?
Wśród zmian wymienić należy choćby maksymalne limity, które zostaną nałożone na firmy pożyczkowe. Ponadto całkowity koszt kredytu nie będzie miał prawa być wyższy od 100% wartości udzielonej pożyczki, a nieistotny w tym wypadku jest jej okres. Ustawodawca chce ograniczyć koszt windykacji do ośmiokrotności kredytu lombardowego. Wielu ekspertów z pełną odpowiedzialnością stwierdziła, iż propozycje regulacji nie zostały odpowiednio przemyślane. Nowe regulacje wchodząc w życie mogą przekreślić dalsze funkcjonowanie większości firm pożyczkowych. Ograniczenie kosztów ma w rezultacie sprawić, iż udzielanie pożyczek na dłuższy okres czasu będzie dla firm nieopłacalne. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że firmy nie będą w stanie windykować klienta.
Dlaczego klienci wybierają pożyczki pozabankowe?
Wysokie oprocentowanie pożyczek pozabankowych spowodowane jest przede wszystkim faktem, iż wszyscy klienci zwracający się do firm pożyczkowych nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe muszą w pewien sposób zabezpieczyć się przed brakiem jej spłaty, a najlepszą metodą są wyższe koszty pożyczki. Czasami taka pożyczka to jedyne rozwiązanie dla klientów, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Specjaliści twierdzą, iż projekt nowych regulacji może zamknąć także im drogę do szybkich pieniędzy.
Nie będzie rejestru firm pożyczkowych
Z dużym zainteresowaniem firm pożyczkowych spotkał się pomysł stworzenia ich rejestru, dzięki któremu rynek miałby szansę na większe uporządkowanie. Taki krok mógłby pozwolić na wykluczenie z dalszej działalności firm pożyczkowych, których polityka jest skrajnie niekorzystna dla klientów. Obecnie firma chcąc działać na rynku pożyczek zobowiązania jest złożyć oświadczenie o posiadaniu środków własnych oraz spełnianiu wymogów ustawy. Nikt nie sprawdza jej dokumentacji, co może być powodem wielu nadużyć i oszustw.