Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Niższe OC, na jakich warunkach?

News Opublikowano: 21-04-2017

Od zeszłego roku nieustannie drożeje OC, w niektórych przypadkach klienci są zmuszeni do zapłacenia nawet 200 proc. więcej niż poprzednio. Nic więc dziwnego, że pojawiają się głosy, jak zmniejszyć wysokość składki ubezpieczenia. Ograniczenie prowizji dla agentów, wkład własny ubezpieczających a także zmniejszenie liczby osób mających prawo ubiegać się o zadośćuczynienie to tylko niektóre z proponowanych rozwiązań.

Rządzącym posłom nie brakuje pomysłów jak zahamować podwyżki na rynku polis. Jak to bywa poszukują oni rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkie strony: ubezpieczonego, poszkodowanego oraz agencję. Czy istnieje skuteczne lekarstwo na uleczenie rynku?

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach

Propozycje rządzących są bardzo rozbieżne. Jest to swoista burza mózgów, co zrobić, aby zadowolić wszystkie strony konfliktu i obniżyć nieustannie rosnące składki polisy obowiązkowej. Jak na razie stanęło na czterech propozycjach:

  • ograniczenie grona osób upoważnionych do zadośćuczynień ze szkody osobowej i wprowadzenie szczegółowych warunków ich obliczania,
  • ograniczenie prowizji pośredników ubezpieczeniowych od sprzedaży ubezpieczeń OC (wprowadzenie prowizji ruchomej w miejsce sztywnej),
  • udostępnienie ubezpieczycielom danych z bazy CEPiK,
  • wprowadzenie udziału własnego w wypłacie szkody. Franszyza miałaby charakter integralny i dobrowolny.

Rekomendację co do opracowanych pomysłów musi jeszcze wydać rząd podczas obrad sejmowych, co może nieco spowolnić „znalezienie” skutecznego rozwiązania, tym bardziej, że jak do tej pory premier Beata Szydło nie wypowiadała się jednoznacznie o ingerencji rządu w tę sprawę. Czy tym razem będzie inaczej i rząd będzie musiał się opowiedzieć za lub przeciw? Miejmy nadzieję, że debata w tej spawie przyniesie korzystne rozwiązanie dla wszystkich stron konfliktu.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *