Niższa marża kredytu – jak się o nią starać?

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy rosnący wzrost cen marż kredytów hipotecznych. Są one wyższe niż przed rokiem, co nie powinno nikogo dziwić uwzględniając rosnące koszty życia. Wysokość marży można jednak negocjować, co może znacząco obniżyć całkowity koszt kredytu. Najczęściej jest to możliwe jeżeli skorzystamy z innych produktów banku, takich jak: konto osobiste, karty płatnicze czy proponowana dodatkowa polisa.

Cross selling obniży wysokość marży?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Cross – selling, czyli sprzedaż wiązana jest popularna nie tylko w odniesieniu do produktów bankowych. Im więcej kupujemy, tym częściej możemy liczyć na wyższy rabat.  Kup dwa produkty otrzymasz 10 proc. zniżki, za trzy 20 proc. itd. Łączenie oferowanego produktu z innymi w zamian za lepsze warunki, to powszechna praktyka banków, szczególnie w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Warto więc mieć tę praktykę na uwadze, bo może się okazać, że zakładając dodatkowo darmowy rachunek zyskamy na niższej marży lub prowizji. W obliczu wyższych marż, z jakimi mamy obecnie do czynienia, takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne, ale wręcz rekomendowane.

Najczęstsze produkty dodatkowe i warunki obniżenia marży przy kredytach

Nie tylko dodatkowe produkty obniżają wysokość marży. Średnie marże będą także nieco niższe przy kredytach z wyższym wkładem własnym. Przy opcji z 30 – procentowym wkładem własnym średnia marża wynosiła przed rokiem 1,66%, a dziś 2,01% – podwyżki nie omijają więc również sektora bankowego.

 

Przyjrzyjmy się jednak najczęściej dodawanym produktom, które obniżają wysokość marż przy kredytach hipotecznych, są to więc:

 • Konto osobiste (często ze stałymi wpływami bądź wpływami wynagrodzenia m-cznie)
 • Karta debetowa (z określoną kwotą transakcji bezgotówkowych m-cznie)
 • Karta kredytowa (z określoną kwotą transakcji bezgotówkowych)
 • Ubezpieczenie na życie
 • Ubezpieczenie nieruchomości
 • Ubezpieczenie spłaty kredytu
 • Lokata terminowa
 • Produkty oszczędnościowe (zazwyczaj długoterminowe plany systematycznego oszczędzania)
 • Produkty inwestycyjne

Nikogo nie dziwi, że wyższe marże kredytów skłaniają klientów do poszukiwania korzystniejszych dla nich opcji i negocjowania największej obniżki wyjściowej stawki. Kluczem do sukcesu może się więc okazać korzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez bank, o których często również nie mówi się oficjalnie.

Może się okazać, że do obniżki marży wystarczy założenie konta osobistego i aktywne z niego korzystanie. Opcja ta może nie być szczególnie dużym wydatkiem, szczególnie jeżeli uwzględnimy fakt, że większość rachunków bankowych oferowana jest obecnie za darmo. Są to koszty, które warto ponieść, ponieważ mogą znacząco obniżyć całkowitą wartość kredytu.

Gdzie szukać informacji o możliwości obniżenia marży kredytu? Przede wszystkim w bankach. Można również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże przede wszystkim dobrać ofertę dostosowaną do naszych możliwości finansowych.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top