Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Nieoprocentowane pożyczki dla rolników – trwają prace nad projektem

News Opublikowano: 29-07-2016
rolnik

Rolnictwo to branża, która wymaga szczególnych nakładów finansowych. Każdy rolnik, który chce utrzymać się na rynku, musi unowocześniać swoje gospodarstwo, co wiąże się z ogromnymi pieniędzmi. Jak czytamy na portalu Parlamentarny, pod koniec lipca 2016 do konsultacji resortowych został skierowany projekt kredytów i pożyczek dla rolników. Na jakie udogodnienia mogą liczyć przedstawiciele tej branży?

Kredyty i pożyczki dla rolników na preferencyjnych warunkach

Jedną z propozycji jest uruchomienie dopłat do oprocentowania kredytów dla rolników (1% przez pierwsze 2 lata trwania umowy kredytowej, później 2,5%). Wartość kredytu nie będzie mogła przekroczyć 5 mln dla jednego rolnika, a maksymalny czas spłaty takiego zobowiązania to 8 lat.

Inne rozwiązanie Ministerstwa Rolnictwa, które znalazło się w projekcie to udostępnienie rolnikom jeszcze w tym roku nieoprocentowanych pożyczek (m.in. dla rolników zajmujących się produkcją owoców, warzyw, mleka). Pożyczki te byłyby wypłacane w dwóch częściach, pierwsza rata byłaby przekazana rolnikom jeszcze w 2016 roku, a druga w roku następnym. Maksymalny okres spłaty pożyczki wyniósłby 10 lat.

Jeśli wszystkie proponowane udogodnienia przejdą pozytywnie etap konsultacji i zostaną zaakceptowane – rolnicy będą mieli powody do radości. Możliwość zaciągnięcia kredytów i pożyczek na korzystniejszych warunkach ułatwi im modernizację gospodarstw i codzienne funkcjonowanie.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *