Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Nie będzie rewolucji w sprawie emerytur

News Opublikowano: 31-10-2016
senior

Emerytury to bardzo wrażliwy temat, który interesuje wielu Polaków, w końcu każdy z nas lub prawie każdy będzie kiedyś korzystał ze świadczeń emerytalnych. Jak czytamy we wrześniu 2016 roku na portalu Gazeta Prawna, związki zawodowe odniosły klęskę. Rząd nie przychylił się do ich postulatów-połączenie obniżenia wieku emerytalnego z opcją przejścia emeryturę po wypracowanej ilości lat nie wchodzi w grę. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, byłoby to zbyt duże obciążenie pod względem finansowym, budżet by tego nie udźwignął.

Staż i wiek emerytalny nie idą w parze dla rządu

Od początku czerwca trwają konsultacje nad reformą emerytalną, której główne zagadnienia to obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat oraz możliwości przejścia na emeryturę po 30-40 latach. Jednak powiązanie stażu emerytalnego z osiągnięciem wieku nie zostało zaakceptowane przez rząd.

Jak mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska takie rozwiązanie miałoby fatalne skutki dla budżetu państwa. O co konkretnie chodzi? Jeśli rząd przyjąłby równocześnie zmiany w postaci obniżenia wieku emerytalnego i uwzględniania przy tym stażu pracy, w 2017 roku na emeryturę mogłoby przejść cztery razy więcej Polaków niż w obecnie trwającym 2016 roku.

Z pewnością wiele osób, które liczyły na inny obrót sprawy poczuje się rozczarowanych, ale z drugiej strony, taka sytuacja była do przewidzenia, gdyż budżet państwa został wystarczająco mocno nadszarpnięty przez wprowadzenie programu „Rodzina 500+”.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *