Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Najniższa emerytura ma wynieść w 2017 roku 1000 zł

News Opublikowano: 26-10-2016

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza dla obecnych i przyszłych świadczeniobiorców? Przede wszystkim zgodnie z projektem 1 marca 2017 roku nastąpi waloryzacja wszystkich rent i emerytur, które to zostaną podniesione do 1000 zł.

Zmiany w wysokości rent i emerytur

Zgodnie z projektem znowelizowanej ustawy wszystkie renty i emerytury (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak również tzw. świadczenia „mundurowe”) zostaną podniesione o 0,73 proc.

„Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1000 zł, tj. o 117,44 zł. Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł. Wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS. Emerytury osób, które nabyły prawo do najniższego, gwarantowanego świadczenia zostaną podniesione o co najmniej 10 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 7,50 zł” – czytamy w opublikowanym we wtorek komunikacie.

To niewątpliwie dobra wiadomość, dla najuboższych grup emerytów i rencistów, chociaż zapewne nie do końca zadowalająca. Rosnące nieustannie opłaty, czy to za czynsz, gaz, wodę, czy też rosnące koszty jedzenia sprawią, że będzie to dla wielu i tak niedostrzegalna podwyżka.

„Podwyższenie najniższej emerytury do 1000 zł oznaczać będzie, że najniższa emerytura w 2017 r. stanowić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W wyniku tej operacji zostaną podwyższone świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów z FUS, 285 tys. osób pobierających renty socjalne (wszyscy) oraz dla ok. 350 tys. osób pobierających emerytury i renty z KRUS” – dodano w komunikacie.

Należy również zauważyć, że obowiązujące zasady waloryzacji rent i emerytur przewidują, że wszystkie wypłacane świadczenia będą podwyższone o ten sam procent, co oznacza, że im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *