Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Najbiedniejsi z 6600 zł kwoty wolnej od podatku?

News Opublikowano: 22-12-2016
pieniadz

Rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku dla najbiedniejszych, która ma wzrosnąć do 6600 złotych – wynika z deklaracji ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie istnieją spore szanse na to, iż najbogatsi stracą dostęp do kwoty wolnej od podatku.

Powyżej 6600 zł dygresywna kwota wolna od podatku

W przypadku zarobków powyżej 6600 zł kwota wolna od podatku byłaby dygresywna. Oznacza to, iż zarabiając około 10 tysięcy złotych rocznie bylibyśmy w stanie skorzystać z wyższej niż obecnie kwoty wolnej od podatku, jednak jej struktura byłaby malejąca. W rezultacie obywatele, którzy zarabiają około 11 tysięcy mieliby uzyskać dostęp do zbliżonej do obecnej kwoty wolnej. W drugim progu podatkowym obywatele nie uzyskaliby dostępu do jakiejkolwiek kwoty wolnej od podatku.

Wydatki państwa wzrosną o kilkaset milionów złotych

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku poskutkuje większymi wydatkami państwa, które wzrosną o kilkaset milionów złotych. Z racji sposobu skonstruowania ustawy wyższa kwota wolna od podatku obejmie tak naprawdę nielicznych, najuboższych obywateli, a więc koszt wprowadzenia nowych przepisów podatkowych nie będzie przeraźliwie dotkliwy. Obejmując wszystkich ustawa kosztowałby miliardy.

Wyższa kwota wolna od 1 stycznia 2018?

Z zapowiedzi rządu wynika, iż wyższa kwota wolna od podatku zacznie obowiązywać od 2018 roku. Istnieją plany, które zakładają, że w tym samym momencie wprowadzony zostanie jednolity podatek.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *