Nadzór finansowy weźmie pod lupę opłaty wprowadzane przez banki?

konto bankowe

Praktycznie każdy bank nieustannie pracuje nad tym, aby zwiększyć swoje zyski z tytułu opłat i prowizji. Instytucją odpowiedzialną za przeciwdziałanie ponadprzeciętnej ilości opłat teoretycznie jest nadzór finansowy, ale w praktyce nie podejmuje on praktycznie żadnych działań, które miałyby na celu wyeliminowanie nieuzasadnionych opłat. Okazuje się, ze Polacy coraz częściej muszą pogodzić się z koniecznością płacenia prowizji za wypłaty dokonane w bankomatach, o czym poinformowała całkiem niedawno Gazeta Polska Codziennie.

Co jest przyczyną wprowadzania nowych opłat?

Nie da się ukryć, iż w 2015 roku wiele banków zdecyduje się na podwyższenie swojej taryfy opłat i prowizji. Ma to związek z niższymi stopami procentowymi, które w marcu z poziomu 2% do 1,5% obniżyła Rada Polityki Pieniężnej. Bezpośrednio przekłada się to na niższy zysk banków, a także mniejszą sprzedaż kredytów hipotecznych w porównaniu do zeszłego roku. Wpływ na wprowadzenie kolejnych opłat mają także ujemne stopy procentowe LIBOR.

Opłaty za konta należą do najwyższych w Europie

Klienci w Polsce od wielu lat mają do czynienia z praktycznie najwyższymi opłatami i prowizjami w całej Europie. Banki na przestrzeni kilkunastu lat zarobiły w naszym kraju ponadprzeciętnie dużo z tytułu prowizji, których brak jest standardem choćby w innych państwach Unii Europejskiej. Konsekwencja banków, z którą od lat proponują one wyłącznie płatne rachunki sprawiają, iż zdecydowana większość klientów po prostu nie ma możliwości uniknięcia opłat i prowizji.

Nowy trend – prowizje za wypłaty w bankomatach

W tym roku banki postanowiły pójść o krok dalej i rozpoczęły proces wprowadzania opłat za wypłatę gotówki w bankomacie. Standardem stają się powoli bardzo rozbudowane tabele opłat i prowizji, w których ciężko zorientować się, jaka dodatkowa opłata będzie nas obowiązywała, natomiast której zdołamy uniknąć.

Bardzo często w tabeli opłat klienci banków mogą zauważyć opłaty na poziomie 0 zł, ale z dodatkowym zastrzeżeniem. Zerowa opłata może obowiązywać wówczas, gdy właściciel rachunku odnotuje każdego miesiąca np. 1000 zł lub 2000 zł wpływu na konto lub wykona transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 300 lub 500 zł. Część banków proponując darmowe lub płatne prowadzenie rachunku uwzględniają „w cenie” możliwość wypłaty środków ze wszystkich bankomatów w kraju, co jest coraz bardziej pożądaną przez klientów usługą. W przeciwnym wypadku pojedyncza wypłata potrafi kosztować nawet 5 złotych.

Dodatkowe opłaty może wymyślić każdy bank

O bezkarności polskich banków decyduje fakt, iż w naszym prawie nie znalazł się katalog opłat i prowizji, do których pobierania mogłyby zostać upoważnione banki. Najświeższym przykładem podwyżek jest Bank Pekao, który zdecydował się, iż od końca kwietnia wypłata gotówki z bankomatów należących do sieci Euronet będzie wiązała się z 1,49 zł prowizji. Od kwietnia 2016 roku prowizja wzrośnie do 2% wypłacanej kwoty, ale nie będzie mogła być niższa od 5-6 złotych. Nowe opłaty dla właścicieli kart debetowych przygotowuje także mBank.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top