Nadchodzą zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla MłocychWszystko wskazuje na to, iż kolejnych zmian doczeka się program „Mieszkanie dla Młodych”, którego zasady mają zostać zmodyfikowane w 2015 roku, aby w większym stopniu odpowiadały jego odbiorcom. Jedną ze zmian będzie możliwość zakupu mieszkania w ramach finansowania spółdzielczego, choć to nie koniec, bowiem resort zaplanował także uściślenie, na jakich zasadach może odbywać się zakup mieszkania, które powstało w rezultacie przebudowy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce wprowadzić korzystne zmiany, które pozwolą na większe wsparcie rodzin wielodzietnych.

Spółdzielcze finansowanie w programie MdM

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Po akceptacji projektu nowelizacji przez rząd potencjalni kredytobiorcy będą mogli spodziewać się szeregu interesujących zmian, które zajdą w formie wsparcia oferowanej przez program „Mieszkanie dla Młodych”. Kluczową zmianą dla wielu jest umożliwienie zakupu mieszkania w ramach spółdzielczego finansowania. W takim wypadku świeżo upieczony spółdzielca wnosi wkład budowlany, a takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim rozszerzyć wybór mieszkań, które spełniają warunki rządowego programu.

Rewitalizacja budynku nie będzie przeszkodą

Niejednokrotnie nowe mieszkania powstają w efekcie przebudowy obiektów, które były wykorzystywane do tej pory w zupełnie innych celach. Dla potencjalnych kredytobiorców często wydają się one atrakcyjną propozycją, gdy wziąć pod uwagę warunki zakupu takiej nieruchomości. Resort postanowił doprecyzować zapisy, dzięki którym zakupowi mieszkania powstałego w skutek rewitalizacji będzie towarzyszyło zdecydowanie mniej wątpliwości.

Większe korzyści dla rodzin

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Pakiet prorodzinny ma być zdecydowanie korzystniejszy dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących kilkoro dzieci. Małżeństwo lub osoba samotna z dwójką dzieci może liczyć na wzrost dofinansowania z poziomu 15% do 20% mającej odzwierciedlenie w wartości odtworzeniowej mieszkania. Z kolei małżeństwo lub osoba, która wychowuje trójkę dzieci z pewnością z zadowoleniem przyjmie możliwość uzyskania 30-procentowego wsparcia, które zastąpi dotychczasowe 15%.

Wzrośnie również powierzchnia mieszkania, do jakiej przysługiwało będzie dofinansowanie rodzin bądź osób z trójką dzieci. Dotychczas dofinansowanie obowiązywało do powierzchni 50 metrów kwadratowych, co nadal ma zastosowanie, choć wyjątkiem są właśnie rodziny wielodzietne z co najmniej trójką dzieci, w których wypadku powierzchnia może wynieść 65 metrów kwadratowych.

Masz trójkę dzieci? To nie musi być Twoje pierwsze mieszkanie!

Rodziny z trójką dzieci, które są lub były w przeszłości posiadaczami mieszkania mogą cieszyć się zniesieniem wymogu „pierwszego mieszkania”, który w ich wypadku nie ma zastosowania. W takiej sytuacji rodziny mają szansę zamienić mieszkanie na większe, co może jednocześnie poskutkować poprawą warunków bytowych. Duży wpływ na taką decyzję resortu miał fakt, iż w 2014 roku zaledwie 3% beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” stanowiły rodziny wielodzietne.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top