Nadchodzą zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla MłocychWszystko wskazuje na to, iż kolejnych zmian doczeka się program „Mieszkanie dla Młodych”, którego zasady mają zostać zmodyfikowane w 2015 roku, aby w większym stopniu odpowiadały jego odbiorcom. Jedną ze zmian będzie możliwość zakupu mieszkania w ramach finansowania spółdzielczego, choć to nie koniec, bowiem resort zaplanował także uściślenie, na jakich zasadach może odbywać się zakup mieszkania, które powstało w rezultacie przebudowy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce wprowadzić korzystne zmiany, które pozwolą na większe wsparcie rodzin wielodzietnych.

Spółdzielcze finansowanie w programie MdM

Po akceptacji projektu nowelizacji przez rząd potencjalni kredytobiorcy będą mogli spodziewać się szeregu interesujących zmian, które zajdą w formie wsparcia oferowanej przez program „Mieszkanie dla Młodych”. Kluczową zmianą dla wielu jest umożliwienie zakupu mieszkania w ramach spółdzielczego finansowania. W takim wypadku świeżo upieczony spółdzielca wnosi wkład budowlany, a takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim rozszerzyć wybór mieszkań, które spełniają warunki rządowego programu.

Rewitalizacja budynku nie będzie przeszkodą

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Niejednokrotnie nowe mieszkania powstają w efekcie przebudowy obiektów, które były wykorzystywane do tej pory w zupełnie innych celach. Dla potencjalnych kredytobiorców często wydają się one atrakcyjną propozycją, gdy wziąć pod uwagę warunki zakupu takiej nieruchomości. Resort postanowił doprecyzować zapisy, dzięki którym zakupowi mieszkania powstałego w skutek rewitalizacji będzie towarzyszyło zdecydowanie mniej wątpliwości.

Większe korzyści dla rodzin

Pakiet prorodzinny ma być zdecydowanie korzystniejszy dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących kilkoro dzieci. Małżeństwo lub osoba samotna z dwójką dzieci może liczyć na wzrost dofinansowania z poziomu 15% do 20% mającej odzwierciedlenie w wartości odtworzeniowej mieszkania. Z kolei małżeństwo lub osoba, która wychowuje trójkę dzieci z pewnością z zadowoleniem przyjmie możliwość uzyskania 30-procentowego wsparcia, które zastąpi dotychczasowe 15%.

Wzrośnie również powierzchnia mieszkania, do jakiej przysługiwało będzie dofinansowanie rodzin bądź osób z trójką dzieci. Dotychczas dofinansowanie obowiązywało do powierzchni 50 metrów kwadratowych, co nadal ma zastosowanie, choć wyjątkiem są właśnie rodziny wielodzietne z co najmniej trójką dzieci, w których wypadku powierzchnia może wynieść 65 metrów kwadratowych.

Masz trójkę dzieci? To nie musi być Twoje pierwsze mieszkanie!

Rodziny z trójką dzieci, które są lub były w przeszłości posiadaczami mieszkania mogą cieszyć się zniesieniem wymogu „pierwszego mieszkania”, który w ich wypadku nie ma zastosowania. W takiej sytuacji rodziny mają szansę zamienić mieszkanie na większe, co może jednocześnie poskutkować poprawą warunków bytowych. Duży wpływ na taką decyzję resortu miał fakt, iż w 2014 roku zaledwie 3% beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” stanowiły rodziny wielodzietne.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Nadchodzą zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

5.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top