Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Nadchodzą chude lata dla pośredników kredytowych?

Opublikowano: 21-07-2016 pracownik

Pośrednik kredytowy to intratny zawód, od każdej wykonanej transakcji otrzymuje on średnio 5-7%, co w skali miesiąca składa się na całkiem niezłą pensję. Średnie zarobki przedstawiciela tego zawodu to 6000 zł netto, co w porównaniu ze statystyczną pensją Kowalskiego jest naprawdę sporą kwotą. Jednak jak czytamy na portalu finansowym Bankier, branżę pośrednictwa kredytowego czeka już wkrótce wiele, być może rewolucyjnych zmian. Jakich? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Kredyt mieszkaniowy i pośrednik kredytowy – nikt nic nie wie

Kredyt hipoteczny to jedno z największych zobowiązań i wydatków w życiu większości kredytobiorców. Dla pośredników kredytowych to niejednokrotnie okazja do bardzo wysokiego zysku. Nie od dziś wiadomo, że wielu z nich pobiera kolosalne prowizje. Oczywiście nie otrzymują tych pieniędzy za nic. Ich główną rolą jest przedstawienie przyszłemu kredytobiorcy najbardziej korzystnej oferty kredytu, ale do tej pory klient tak naprawdę nie miał możliwości zweryfikować sugestii doradcy i nie wiedział ile na danej transakcji on zarobi.

Nowe wymogi wobec pośredników kredytowych

Każda osoba, która świadczy pośrednictwo finansowe, będzie musiała wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, uzyskać zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpisać się do rejestru, a także przejść wymagane szkolenia (wraz z pracownikami). To tylko kilka z wymogów.

Zmiany dotkną również dotychczasowej terminologii stosowanej w pośrednictwie finansowym. Co to konkretnie oznacza? Wraz z wejściem w życie ustawy, doradcą będzie mógł się określać tylko ten pośrednik kredytowy, który oferuje kredyty banków stanowiących rynkową większość. Pośrednik, który proponuje klientom kredyty jednej lub kilku mniejszych instytucji straci prawo do określania siebie mianem doradcy kredytowego.

Rząd szykuje zmiany przepisów dotyczących pośrednictwa finansowego, dzięki którym klienci banków będą lepiej poinformowani. Projekt ustawy o kredycie hipotecznym, nad którym wciąż intensywnie pracuje resort finansów sprawi, że pośrednik będzie musiał wskazać klientowi za jakie usługi otrzyma wynagrodzenie i czy klient również zostanie obciążony kosztami z tego tytułu. To nie wszystko.

Potencjalny kredytodawca będzie mógł otrzymać również dokument z danymi odnośnie różnic w prowizjach jakie oferują poszczególne banki. Dzięki temu będziemy wiedzieć czarno na białym, która instytucja płaci pośrednikom więcej, a która mniej.

Zaproponowane przez rząd zmiany mają chronić interesy klientów banków i podnieść stopień profesjonalizmu oraz obiektywizmu w branży pośrednictwa. Wszystko wskazuje na to, że czasy samozwańczych pośredników już niedługą przejdą do historii. Na rynku utrzymają się tylko Ci najlepsi i najbardziej zdeterminowani – z korzyścią dla klientów.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *