Wiele osób, które stawiają pierwsze kroki w branży finansowej i nie są obyte z bankowym słownictwem nie ma tak naprawdę pojęcia czym jest faktoring, a warto wiedzieć, jakie możliwości daje ta usługa, szczególnie jeśli prowadzimy firmę.
Spis treści
Co to jest faktoring?


Faktoring to jedno z narzędzi finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw. Dzięki skorzystania z faktoringu właściciel firmy otrzymuje środki pieniężne zaraz po wystawieniu faktury, bez względu na to, ile czasu na jej opłacenie ma kontrahent, który z kolei wpłaca pieniądze na konto firmy zajmującej się faktoringiem (faktora). Istnieje wiele rodzajów faktoringu: pełny, niepełny, półotwarty, cichy, zaliczkowy, zagraniczny, wymagalnościowy itd. W obecnej sytuacji kiedy wiele przedsiębiorstw ma kłopoty z płynnością finansową popularność faktoringu rośnie z dnia na dzień. W niektórych sytuacjach jest to jedyna możliwość terminowego przelewu należności (z Faktury, którą wystawiłeś kontrahentowi).
Jak działa faktoring?
Skoro znamy już definicję faktoringu, czas przejść do wyjaśnienia mechanizmu jego działania. Usługa ta opiera się na bardzo prostych zasadach. Przedsiębiorca (faktorant, czyli klient usługi faktoringu) otrzymuje od firmy faktoringowej (zwanej faktorem) zaliczkę o wartości od 80% do 100% wartości faktury zaraz po jej wystawieniu.
W razie problemów z zapłatą przez kontrahenta – przedsiębiorca (faktorant) może liczyć na pomoc ze strony firmy udzielającej finansowanie (faktora) w odzyskaniu środków, gdyż jej obowiązkiem jest kontrolowanie rozliczeń z klientami oraz ochrona przed niedotrzymaniem zobowiązań płatniczych. Faktor zwykle przypomina dłużnikowi o zapłacie najpierw telefonicznie, później wysyła monity, a w przypadku braku odnotowania wpłaty – rozpoczyna procedurę windykacyjną, zgłaszając sprawę do sądu.
Kto może i powinien korzystać z faktoringu?


Z faktoringu mogą skorzystać wszystkie podmioty (zarówno krajowe, jak i zagraniczne), które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Często firmy faktoringowe zawierają umowy z firmami, które funkcjonują na rynku przynajmniej od roku. Ważne żeby faktury nie były przeterminowane. Choć można znaleźć ofertę i w takim przypadku. Kwestia dobrej znajomości rynku. W tym właśnie pomagam swoim klientom.
Faktoring cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorstw handlowych oraz produkcyjnych. Usługa faktoringu jest dedykowana w szczególności dla przedsiębiorstw poszukujących alternatywnych metod finansowania bieżącej działalności poza tradycyjnym kredytem dla firm itp. To dobre rozwiązanie również dla właścicieli firm, którzy mają obawy, co do wypłacalności kontrahentów. Faktoring to bardzo skuteczny sposób na skłonienie klientów do systematycznego regulowania płatności, a także utrzymanie płynności finansowej firmy. Z usług faktoringu mogą skorzystać zarówno małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa.
Warto podkreślić, ze plusem faktoringu jest dość szybka i łatwa procedura decyzyjna. Kiedyś ten produkt charakteryzował się wysoką ceną (w porównaniu z innymi sposobami finansowania działalności firmy. To co wyróżnia ten produkt spośród innych możliwości to obowiązek poinformowania kontrahentów o podpisaniu umowy faktoringowej. Jednak w dobie kryzysu COVID-19 może stać przed wyborem czy w ogóle uda Ci się ściągnąć należność od której może zależeć Twoja płynność finansowa. Zatem w pewnych sytuacjach to nie czas żeby martwić się relacje. I pamiętaj – jeśli Twój kontrahent kwestionuje Twoje decyzje o wsparciu się faktoringiem to przemyśl zasadność współpracy z nim.
Wiele firm upada, ponieważ brakuje im środków na pokrycie codziennych zobowiązań, a powodem tego jest brak terminowej wypłacalności ze strony kontrahentów. Warto zainteresować się usługą factoringu, jeśli borykamy się z podobnymi problemami.