Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Na co przeznaczane są pieniądze z 500+?

News Opublikowano: 16-08-2016
pieniądze

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarki SGH opublikowały właśnie wyniki badań, z których wynika, że środki z programu 500+ obecnie przeznaczane są na głównie na zakup żywności, ubrań oraz edukację dzieci. W dłuższej perspektywie przewiduje się jednak, że wydatki na ten ostatni cel zwiększą się najbardziej.

Polacy inwestują w edukację dzieci

Z przeprowadzonych przez KPF oraz IRG SGH badań wynika, że:

  • 42,6 proc badanych za otrzymane środki zakupili żywność i ubrania
  • 34,2 proc były to opłaty przedszkolne
  • 32 proc. zajęcia dodatkowe
  • 16 proc badanych otrzymane środki inwestuje

Zdaniem autorów przeprowadzonego badania tylko nieliczne gospodarstwa domowe przeznaczają otrzymane środki finansowe na spłatę dotychczasowych zaległości. Oznacza to, że kondycja finansowa Polaków prezentuje się całkiem nieźle, tym bardziej, że prawie co piąty badany może sobie pozwolić na oszczędności. Nie określono jednak sposobu w jaki Polacy inwestują zaoszczędzone pieniądze. Co istotne, zmianie uległa oferta banków, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów uruchomiły specjalne lokaty dla osób otrzymujących świadczenia 500+.

Badania wskazują także, że w dłuższej perspektywie czasu gospodarstwa domowe zwiększą wydatki na edukację dzieci (44,3 proc) oraz opłaty związane z przedszkolem i szkołą (44,1 proc). Zwiększenie oszczędności na skutek dodatkowych środków z programu deklaruje wciąż jedynie 16,8 proc. badanych.

Wyniki badań pokazują więc, że Polacy chętnie inwestują otrzymane pieniądze ze świadczenia 500+ w edukację dzieci, nie zaś jak się obawiano w realizację własnych interesów, tudzież złych nawyków.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *