Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Mniej niż 1000 zł, czy więcej, ile wyniesie emerytura Polaków?

News Opublikowano: 12-07-2016

Społeczeństwo się starzeje, a ludzi rodzi się coraz mniej. Nic więc dziwnego, że od jakiegoś czasu pojawiają się pytania o przyszłą emeryturę tysięcy Polaków. Ile będzie wynosić? Kto za nią zapłaci? Pojawiają się pogłoski, że emerytury wypłacane z systemu powszechnego z roku na rok będą coraz niższe, a w przyszłości mogą wynieść nawet mniej niż 30 proc ostatniego wynagrodzenia.

Poprawa jakości życia i jego wydłużenia sprawia, że żyjemy coraz lepiej. Na później odkładamy również decyzję o posiadaniu dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzi się ich coraz mniej. To wszystko sprawia, że ZUS powoli, acz systematycznie jest skazany na niekończącą się agonię. Niekończącą, ponieważ stale będzie podtrzymywany przez system państwowy, który nie powinien dopuścić do jego całkowitego upadku. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok pogłębiać się będzie z tego tytułu deficyt budżetowy.

Ile wyniesie emerytura?

Z optymistycznych prognoz wynika, że jedynie 30 proc. ostatniego wynagrodzenia. Polacy muszą się więc liczyć z tym, że Państwo będzie gwarantowało wypłaty na coraz niższym poziomie. Co oznacza, że już dzisiaj powinniśmy pomyśleć o własnej emeryturze i odkładać dodatkowe pieniądze na przyszłość.

W takiej sytuacji warto zauważyć, że wcześniejsze przejście na emeryturę tylko pogorszy sytuację ubezpieczonych. Polski system emerytalny jest bowiem na tyle niewydolny, że jeszcze przez wiele długich lat będzie opierał się na dopłatach z budżetu.

Co mogłoby uratować sytuację? Z obliczeń analityków wynika, że państwo nie musiałoby dokładać pieniędzy z budżetu do emerytury pracownika sklepu, w momencie, gdyby rozpoczął on pracę w wieku 7 lat, co oznacza, że trudno opierać swoją przyszłość na samym tylko ZUS-ie. Warto poszukać alternatywy, która zabezpieczy naszą przyszłość.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *