Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Mniej kart kredytowych – wyższe zadłużenie

News Opublikowano: 24-09-2016

Polacy posiadają coraz mniej kart kredytowych. Nie jesteśmy zainteresowani ich posiadaniem, przez co maleje również ilość wniosków na nie składanych, niemniej jednak zadłużenie z ich tytułu nieustannie rośnie wynika z wiadomości podanej przez Biuro Informacji Kredytowej. W pierwszym półroczu Polacy posiadali 6 mln plastików, ale tylko 3,77 mln było aktywnych, z czego zadłużenie na nich wzrosło o 4 proc.

Wydaje się, że czasy świetności karty kredytowej już minęły, pomimo tego, że można ją było otrzymać bez większego problemu dokumentując dochód na poziomie 400-500 zł miesięcznie. To jednak nie wszystko. Karty „Złote” lub „Platynowe” uznawane za prestiżowe rozdawane były osobom, które zarabiały 1000 zł. to wszystko spowodowało, że tylko na przestrzeni pięciu lat, od 2004 do 2009 roku, liczba plastików wzrosła z 2 do 11 mln sztuk. Obecnie jednak Polacy rezygnują z ich posiadania.

Kiedy nastąpił kryzys?

Początki malejącego zainteresowania kartami kredytowymi obserwujemy od 2009 roku, kiedy to rynek się załamał, a Polacy mieli trudności z ich spłatą. Powoli zaczęło wzrastać bezrobocie, przez co sami klienci zaczęli zwracać nieużywane plastiki do banków.

Obecnie, jak podaje Buro Informacji Kredytowej Polacy posiadają nieco ponad 6 mln kart kredytowych, z czego tylko połowa jest aktywnych, czyli takich, na których występuje zadłużenie w kwocie minimum 200 zł. Co więcej w I półroczu br. wydano o 9 proc. kart mniej niż w roku poprzednim.

Zadłużenie Polaków

Pomimo spadku zainteresowania posiadaniem karty kredytowej zadłużenie Polaków wciąż rośnie. Wzrasta również wysokość przyznawanych limitów. Obecnie zobowiązania na plastikach wynoszą 12,8 mld zł i są wyższe o 4 proc. niż jeszcze rok wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że Polacy w pierwszej kolejności opłacają czynsz za mieszkanie, później opłaty za media, a następnie raty kredytu mieszkaniowego. Spłata karty kredytowej znajduje się dopiero na szóstym miejscu.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *